Dezinsectia domeniului public – etapa a 6-a

Ca urmare a situatiei actuale conform careia in tara au aparut cazuri de infectare cu virusul West Nile, un virus transmis in principal de tantari, Primaria municipiului Cluj-Napoca a programat pentru perioada 2-18 septembrie 2010 (intre orele 22.00 – 04.30) efectuarea de tratamente de dezinsectie pe intreaga suprafata a domeniului public al municipiului Cluj-Napoca.

Tratamentele vor fi efectuate, conform recomandarilor Institutului Cantacuzino, cu aparatura de mare putere instalata pe autovehicule care actioneaza atat pe suprafata strazilor pe care se deplaseaza cat si in spatiile de pe ambele parti ale strazilor respective (catre blocuri, alei, case, curti si gradini – pentru combaterea adultilor), precum si aparatura purtata de operatori in zonele de pe domeniul public favorabile dezvoltarii larvelor de tantari.

Substantele folosite, K-othrine – insecticid folosit pentru combaterea adultilor si Biolarkim 14 – insecticid pentru combaterea larvelor, sunt avizate de Ministerul Sanatatii si sunt concepute in mod deosebit pentru combaterea tantarilor, inclusiv a speciilor ce transporta si transmit virusul West Nile.

Suplimentar, in aceeasi perioada se va actiona, in doua etape, pe intreaga suprafata verde ce apartine domeniului public al municipiului Cluj-Napoca cu aparatura purtata de operatori, utilizand produse insecticide ce combat atat capusele cat si tantarii.

Pentru eficienta, activitatea de dezinsectie trebuie tratata in mod unitar atat pe domeniul public cat si privat la nivelul localitatii, motiv pentru care facem un apel catre cetateni, asociatiile de locatari/proprietari, agentii economici si institutiile de pe raza municipiului Cluj-Napoca sa efectueze dezinsectia pe proprietati, cladiri, subsolul blocurilor, odata cu actiunea municipalitatii pe domeniul public.

Activitatea de dezinsectie este realizata de firma SC CORAL IMPEX SRL, conform contractului de concesionare a serviciului public de deratizare, dezinsectie si dezinfectie in municipiul Cluj-Napoca. In cazul in care conditiile meteorologice vor impiedica desfasurarea acestei actiuni, perioada de efectuare a dezinsectiei va fi prelungita.