Ajutoare alimentare

Anul acesta, numarul persoanelor care beneficiaza de ajutor alimentar de la Uniunea Europeana este de circa 17.000 de persoane (din categoria pensionarilor, somerilor, persoanelor cu handicap si a asistatilor social din evidentele Directiei de Asistenta Sociala).

Cantitatile care urmeaza a fi distribuite unei persoane sunt urmatoarele: 14 kg de faina alba, 1 kg de zahar, 1 kg lapte praf, 1 kg biscuiti, 7 kg de faina de malai si 3,2 kg de paste fainoase.

Pana in acest moment s-au achizitionat de catre APIA (Agentia pentru Plati si Interventie in Agricultura) numai 4 tipuri de alimente din cele prevazute in program.

Din acest motiv, Primaria a gandit doua variante pentru beneficiari. Pentru cei care au nevoie urgenta de aceste alimente, le punem la dispozitie alimentele disponibile incepand din 27 septembrie, urmand ca pentru restul sa faca un al doilea drum. Pentru cei care nu doresc sa se deplaseze de doua ori, le propunem sa urmareasca site-ul insitutiei si mass-media locala pentru a afla cand vor fi livrate de catre APIA si restul de alimente si de cand pot veni sa ridice toate tipurile de alimente cu un singur drum.

In plus, pentru a nu se mai produce cozile si imbulzeala din anul trecut, vom imparti alimentele in trei centre diferite, in functie de categoria sociala din care fac parte beneficiarii:
– de la depozitul de pe Calea Baciu – somerii si asistatii social
– de la centrul de pe str. Arinilor nr. 11 – pensionarii
– de la centrul de pe str. Horea nr.108 – persoanele cu handicap

Intocmirea si actualizarea listelor de beneficiari se face cu respectarea prevederilor H.G. nr. 600/2009, privind stabilirea beneficiarilor de ajutoare alimentare care provin din stocurile de interventie comunitare destinate categoriilor de persoane cele mai defavorizate din Romania si atributiile institutiilor implicate in plan european, prin intermediul Consiliului Judetean Cluj.

Institutiile abilitate pentru intocmirea listelor din Planul Anual European de furnizare Ajutoare alimentare, in beneficiul persoanelor celor mai defavorizate sunt:
– Agentia Judeteana pentru Ocuparea Fortei de Munca Cluj, cu sediul pe str. George Cosbuc, nr. 2, tel. 0264/597125, pentru somerii care beneficiaza de indemnizatie de somaj acordata potrivit prevederilor Legii nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, cu modificarile si completarile ulterioare;
– Casa Judeteana de Pensii Cluj, cu sediul pe str. George Cosbuc, nr. 2, tel. 0264/590862, pentru pensionarii sistemului public de pensii ale caror drepturi, obtinute din pensie sau, dupa caz, din pensii cumulate, se afla sub 400 lei/luna;
– Directia Generala de Asistenta Sociala si Protectia Copilului Cluj, cu sediul pe Aleea Padin, nr. 20, tel. 0264/592401, pentru persoanele cu handicap grav si accentuat, adulti si copii, neinstitutionalizate;
– Primariile din judetul Cluj, pentru familiile si persoanele singure care au stabilit, prin dispozitie scrisa a primarului, dreptul la un venit minim garantat acordat in baza Legii nr. 416/2001 privind venitul minim garantat, cu modificarile si completarile ulterioare.

Mentionam faptul ca o persoana beneficiaza de ajutor – produse alimentare – o singura data in cadrul planului si pentru o singura categorie de persoane defavorizate careia ii apartine la data distribuirii ajutoarelor, chiar daca se regaseste la acea data in mai multe dintre categoriile mai sus mentionate.