30 septembrie – termen pentru plata impozitelor şi taxelor locale

În conformitate cu prevederile Codului fiscal, impozitele/taxele locale se plătesc anual, în două tranşe egale, iar termenele de plată sunt 31 martie şi 30 septembrie, pentru sumele din anul în curs. Fac excepţie taxa de reclamă şi publicitate, taxa hotelieră, taxa vehicule lente şi impozitul pe spectacole a căror termene de plată sunt 10 a lunii următoare, 15 a lunii următoare, respectiv 31 martie pentru taxa vehicule lente .

Până în prezent şi-au achitat impozitele 71% dintre persoanele fizice şi 59% dintre persoanele juridice.

Persoanele fizice care achită integral pâna la data de 30 septembrie 2010 impozitele recalculate, pentru diferenţele rezultate beneficiază de bonificaţia de 10% stabilită prin hotărârea Consiliului local pentru acest an. Pentru anul fiscal 2010, termenul de plată a diferenţelor de impozit este 31 decembrie 2010 (conform prevederilor art.II din O.U.G. nr.59/2010 pentru modificarea Legii nr.571/2003 privind Codul fiscal).

Cei care au în proprietate două sau mai multe clădiri începând cu data de 1 iulie 2010 datorează un impozit pe clădiri, majorat (conform Legii nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare), după cum urmează:
– cu 65% pentru prima clădire în afara celei de la adresa de domiciliu;
– cu 150% pentru a doua clădire în afara celei de la adresa de domiciliu;
– cu 300% pentru a treia clădire şi următoarele în afara celei de la adresa de domiciliu.

Nu intră sub incidenţa acestei obligaţii persoanele fizice care deţin în proprietate clădiri dobândite prin succesiune legală. În cazul deţinerii a două sau mai multe clădiri, în afara celei de la adresa de domiciliu, impozitul majorat se determină în funcţie de ordinea în care proprietăţile au fost dobândite, aşa cum rezultă din documentele ce atestă calitatea de proprietar.

Persoanele cu două sau mai multe proprietăţi (indiferent prin ce mod a dobândit aceste proprietăţi) au obligaţia să depună o declaraţie specială la compartimentele de specialitate ale autorităţilor administraţiei publice locale în raza cărora îşi au domiciliul, precum şi la cele în raza cărora sunt situate celelalte clădiri ale acestora.

Declaraţia specială se depune la Direcţia de Impozite şi Taxe Locale din P-ţa Unirii nr.1, cam.1, zilnic între orele 8,30-16,30, iar joi între orele 8,30-18,30.

Modelul declaraţiei speciale se poate obţine de la sediul Direcţiei Impozite şi Taxe Locale sau accesând adresa:https://taxe.primariaclujnapoca.ro/ITL.php

În ceea ce-i priveşte pe proprietarii de autovehicule, impozitul se calculează în funcţie de capacitatea cilindrică a maşinii, prin înmulţirea fiecărei grupe de 200 cmc sau fracţiune din aceasta cu sume corespunzătoare din tabelul următor:

Nr.crt. Mijloace de transport cu tracţiune mecanică

Lei/200 cmc sau
fracţiune din aceasta

1 Autoturisme cu capacitatea cilindrică între 2001 cmc şi 2600 cmc inclusiv  72
2 Autoturisme cu capacitatea cilindrică între 2601 cmc şi 3000cmc inclusiv 144
3 Autoturisme cu capacitatea cilindrică peste 3001 cmc 290

Invităm contribuabilii persoane fizice şi juridice să achite diferenţele de impozit rezultate.

Persoanele fizice sau juridice care au dobândit/înstrăinat dreptul de proprietate asupra unui mijloc de transport au obligaţia să depună declaraţia fiscală la compartimentul de specialitate al autorităţilor administraţiei publice locale în a cărui rază de competenţă îşi au domiciliul fiscal, indiferent de durata deţinerii mijlocului de transport respectiv, chiar şi în cazul în care, în aceeaşi zi, imediat după dobândire, are loc înstrăinarea acestui obiect impozabil (conform H.G.nr.791/02.08.2010 pentru modificarea şi completarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr.571/2003 privind Codul fiscal).

Contribuabilii persoane juridice/fizice pot solicita înregistrarea ca utilizator al sistemului electronic de încasare a impozitelor şi taxelor locale (parola de acces este confidenţială) printr-o cerere tip şi o copie CUI/CIF sau BI/CI pe care le vor transmite la adresa de e-mail incasareimpozite@primariaclujnapoca.ro.

Documentele necesare pentru declarare se pot vizualiza accesând https://www.e-primariaclujnapoca.ro/taxe/acte.php, iar hotărârile Consiliului local prin care au fost stabilite taxele şi impozitele locale se pot accesa la adresa https://www.e-primariaclujnapoca.ro/taxe/informatii.php

Cei care doresc informaţii suplimentare pot transmite solicitările prin e-mail la adresele persoanejuridice@primariaclujnapoca.ro şi persoanefizice@primariaclujnapoca.ro.