„Student O Bike” s-a lansat la Cluj-Napoca

Primăria Cluj-Napoca a încheiat un protocol cu Asociaţia Green Revolution pentru realizarea proiectului „Student O Bike”. Acest proiect de ecologie urbană este dedicat în exclusivitate studenţilor şi susţine mersul pe bicicletă .

Programul de închiriere a bicicletelor va fi de 10 ore pe zi şi se va face în funcţie de nevoile studenţilor. Pe timpul iernii (decembrie – februarie) bicicletele vor fi depozitate, urmând ca programul să se reia din luna martie.

Este important de ştiut că studenţii pot închiria bicicletele pe timpul week-endului. Bicicletele se vor putea închiria gratuit începând de astăzi şi până anul viitor în noiembrie, pe baza carnetului de student valabil şi a actului de identitate.

Au fost instalate 2 centre de bike sharing – la Iullius Mall şi în Complexul studenţesc Haşdeu. Fiecare centru va fi format dintr-o cabină cu un birou şi sistemele de prindere şi securizare a bicicletelor. Predarea bicicletelor se va putea face la oricare dintre cele două centre.

Organizatorii „Student O bike” susţin că vor oferi şi locuri de muncă pentru tinerii clujeni, urmând să angajeze 8 tineri la cele 2 centre din Cluj-Napoca.

Proiectul este deja implementat în Bucureşti, Braşov şi urmează să se demareze şi la Iaşi şi este realizat de Raifeisen Bank şi Asociaţia Green Revolution, cu spijinul Ministerului Mediului, în colaborare cu Primăria Cluj-Napoca.

Primăria municipiului Cluj-Napoca încurajează acest demers, cu atât mai mult cu cât acesta constituie o pregatire bună pentru clujeni pentru ceea ce va însemna proiectul municipiului de bike sharing (introducerea unui sistem alternativ de transport urban cu ajutorul bicicletei şi amplasarea a 50 de staţii intermodale).