Primaria Cluj-Napoca a semnat contractele pentru primele 3 mari proiecte de infrastructura cu finantare europeana în valoare de aproximativ 36 de milioane de euro

Vineri, 15 octombrie 2010, primarul Sorin Apostu a semnat cu ministrul dezvoltării şi turismului Elena Udrea contractele de accesare a fondurilor europene nerambursabile pentru proiectele depuse de Primărie privind reabilitarea liniei de tramvai şi a parcului central. Ceremonia oficială de semnare a cererilor de finanţare a avut loc în prezenţa primului ministru Emil Boc, care, în calitatea sa de primar al municipiului Cluj-Napoca în perioada 2004-2008 a întreprins primii paşi în pregătirea strategiei municipiului de atragere a fondurilor europene nerambursabile.

“Este un moment foarte important pentru Cluj-Napoca: semnarea contractelor de finanţare pentru două dintre cele mai importante proiecte din Planul Integrat de Dezvoltare Urbană. Mă bucur foarte mult că am putut să atragem pentru municipiul nostru echivalentul a 22% din bugetul local pe acest an şi a 18% din bugetul general al municipiului” a declarat primarul Sorin Apostu. „Perioada de implementare a proiectelor va aduce pe piaţa muncii din municipiu circa 600 de locuri de muncă, iar după finalizarea proiectelor de reabilitare a liniilor de tramvai vom obţine peste 4000 de mp de spaţii verzi noi şi vom reduce semnificativ poluarea fonică pentru locuitorii de pe străzile pe care va trece tramvaiul”.

Etapele care vor urma acestui moment se referă la organizarea licitaţiilor de execuţie pentru fiecare proiect în parte şi a licitaţiilor de management de proiect pentru fiecare dintre obiective.

Lucrările de reabilitare a liniei de tramvai şi a parcului central vor demara în anul 2011, în etape, pentru a nu bloca circulaţia în municipiu pe durata execuţiei acestora.

Detalii despre proiecte:
Valoare contracte:
Tramvai Mănăştur + P Garii V. totală: 76.848.324 lei Val. nerambursabilă: 55.196.614 lei
Tramvai P Gării + Muncii V. totală: 86.205.579 lei Val. nerambursabilă: 65.508.995 lei
Total tramvai: V. totală: 163.053.903lei Val. nerambursabilă 120.705.609lei

Parc V. totală: 40.054.576 lei Val. nerambursabilă: 29.716.623 lei

Total general V. totală: 203.108.479 lei Val. nerambursabilă: 150.422.232lei

Fondurile accesate în cadrul acestor proiecte provin din finanţările europene puse la dispoziţia ţărilor membre de către Uniunea Europeană prin Programul Operaţional Regional (POR) pe axa 1 destinată polilor de creştere.

Finanţarea totală pe care Cluj-Napoca o poate atrage din această axă este de circa 82 de milioane euro.

Proiectele pentru care s-au semnat contractele astăzi au fost depuse de către municipalitate spre evaluare în luna aprilie 2010.