Ref: Control nocturn al Poliţiei Comunitare

Inspectorii din cadrul Direcţiei Poliţia Comunitară, au desfăşurat în noaptea de 22 spre 23.10.2010 o acţiune în zona centrală a municipiului Cluj-Napoca care a vizat:

• respectarea prevederilor HCL 109/2010 privind activitatea de taximetrie;
  • efectuarea de determinări sonometrice la agenţii economici la adresa cărora există reclamaţii din partea cetăţenilor;
  • respectarea prevederilor legale privind staţionarea autovehiculelor în zona centrala.

Au fost efectuate 8 determinări sonometrice în vecinătatea agenţilor economici la adresa cărora există reclamaţii din partea cetăţenilor, dintre care la 2 adrese s-a constatat depăşirea nivelului de zgomot admis pe timpul nopţii, pentru care s-au intocmit provcese verbale de constatare a contravenţiei în conformitate cu prevederile Legii 61/1991, republicată, privind ordinea şi liniştea publică.

În urma verificărilor au fost încheiate 17 procese verbale de constatare a contravenţiei în conformitate cu prevederile H.C.L. nr. 29/2010, pentru staţionarea autovehiculelor care efectuează transport în regim de taxi în alte locuri decât în standurile aprobate de către Consiliul local al municipiului Cluj-Napoca.

Totodată au fost ridicate 15 autovehicule de pe străzile V. Babeş, P-ţa Unirii, Memorandumului şi Piaţa Mihai Viteazul pentru staţionarea neregulamentară, în conformitate cu prevederile OUG 195/2002 şi sancţionarea conducătorilor auto de către lucrătorii din cadrul Poliţiei Rutiere.

Amenzile aplicate sunt în valoare totală de 64.000 lei.