Ref: Demolarea garajelor de pe domeniul public, situate pe aleea Băişoara

Primăria municipiului Cluj-Napoca a iniţiat procedurile prealabile demarării investiţiei de construire a celui de al treilea parking de cartier din municipiu, parking Băişoara, situat în cartierul Gheorgheni, pe al. Băişoara nr. 1-3.

Locuitorii din zonă au fost informaţi prin intermediul unor anunţuri afişate pe intrările în imobile cu privire la faptul că în data de 31 ianuarie 2011 se va efectua predarea de amplasament către SC Construdava SRL în vederea începerii lucrărilor de execuţie la obiectivul de investiţii „Parking suprateran aleea Băişoara”, urmată de împrejmuirea amplasamentului şi eliberarea terenului în vederea începerii lucrărilor de construire.

Deţinătorii de garaje au posibilitatea ca, până în data de 30 ianuarie 2011, să întreprindă măsurile necesare desfiinţării garajelor.

Potrivit regulamentului de atribuire a locurilor în parkingurile de cartier, stabilit prin HCL 238/2010 au prioritate la repartiţia locurilor în parking cei care au deţinut iniţial parcări cu abonament sau garaje pe amplasamentul acestuia. În ceea ce îi priveşte pe cetăţenii care nu au avut parcări sau garaje, pentru a li se atribui un loc în parking este necesară depunerea în anul curent a unei cereri la registratura Primăriei municipiului Cluj-Napoca.

Informaţii suplimentare privind această investiţie de interes public puteţi obţine pe , la Centrul de Informare pentru Cetăţeni, str. Moţilor nr. 7, sau de la Biroul mass-media, tel 0264 – 431.900

Precizăm că, după data predării amplasamentului, garajele şi materialele rezultate din demolarea acestora rămase pe teren nu vor putea fi recuperate de către deţinătorii iniţiali. Având în vedere prezentul anunţ vă solicităm mutarea obiectelor personale din garaje. În caz contrar, acestea vor fi inventariate, ridicate şi depozitate de către municipalitate, iar depozitarea acestora se va face pe cheltuiala deţinătorilor, conform prevederilor HCL nr 249/2010, art. 3.