Programul zilei de 1 DECEMBRIE
Ziua Nationala a Romaniei

Primaria Cluj-Napoca a pregatit si in acest an o serie de manifestari speciale dedicate Zilei Nationale a Romaniei.

Manifestarile vor incepe cu depuneri de coroane, dupa slujba din Catedrala Metropolitana, la Monumentul Eroilor (eveniment organizat de Institutia Prefectului Cluj).

Incepand cu ora 11.00, pe Bulevardul Eroilor, clujenii sunt invitati la un spectacol in aer liber, o sceneta istorica, prin care se incearca recrearea atmosferei din preajma datei de 1 Decembrie 1918 de la Cluj, in interpretarea studentilor din anul I si a voluntarilor de la Centrul de zi “Clujul are suflet”, sub indrumarea actorul Bogdan Radulescu. Costumele de epoca sunt asigurate de Opera Maghiara si Opera Romana.

In Sala de Sticla a Primariei, la ora 12.00, are loc lansarea volumului “Clujul – Scurta Istorie”, aparut la Editura Casa Cartii de Stiinta, 2009. Volumul va fi prezentat de acad. Camil Muresanu, acad. Nicolae Edroiu si de criticul literar Irina Petras.

Alaturi de premierul Emil Boc, oficialitatile clujene vor participa, incepand cu ora 14.00, la inaugurarea tronsonului Gilau-Turda, al Autostrazii Transilvania.

Piata Lucian Blaga este si in acest an gazda concertului aniversar, incepand cu ora 16.30, unde clujenii se vor delecta in prezenta:
– Ansamblurilor folclorice Doina, Romanasul, Miorita, Rapsodia Someseana, Traditii,
– Solistii: Cornel Borza, Adrian Socaciu, Maria Lobont, Maria Marcu, Ioan Dordoi, Florian Rosan, Mariana Morcan, Laura Lavric etc.

Seara se incheie cu un concert Directia 5, incepand cu orele 18.50.

La finalul concertului, clujenii sunt invitati sa participe la traditionala, deja, retragere cu torte, pentru Hora Unirii din Piata Avram Iancu.

Seara se va incheia cu focuri de artificii, care se vor desfasura pe o arie mai extinsa, intre piata Ciupariu si piata Avram Iancu, in jurul orei 20.00.

Partenerul principal al evenimentului este compania URSUS.