Ref: Participare-record la cea de-a treia editie a Festivalului Martisorului – competitie in care marile premii sunt o vacanta in Statele Unite ale Americii si ultimul model de telefon inteligent (C7) fabricat pe platforma Nokia din Jucu.

Vineri, 25 februarie 2011 incepand cu ora 14.00 in incinta Scolii Internationale Cluj va incepe Atelierul de martisoare in cadrul caruia echipele reprezentante ale tuturor scolilor si gradinitelor clujene participante se vor intrece pentru titlurile de “martisorul cel mai mare”, “cel mai mic”, “cel mai lung”, “cel mai scurt”, “cel mai colorat”, “cel mai original”, etc…. La eveniment s-au inscris 547 de copii si elevi cu varste cuprinse intre 5 si 18 ani, din 41 de unitati scolare, cea mai mare participare de la infiintarea Festivalului, acum la a treia editie.

Premiile sunt oferite de catre Primaria Rockford, Illinois, Primaria si Consiliul local Cluj-Napoca, Nokia Romania, complexul comercial Iulius Mall, Cinema Odeon din incinta Polus Center Cluj, librariile Humanitas, spatiul de distractie pentru copii TottoSpace (Kidsland) si gelateria Bonta.

Premiul special pentru creatie oferit de catre compania Nokia va fi un telefon C7, ultimul model de telefon smartphone cu ecran tactil din sticla, produs pe platforma din Tetarom III, in comuna Jucu.

O parte dintre mǎrtisoarele confectionate in atelier vor fi trimise de catre primarie in Rockford, pentru a transmite peste ocean aceasta traditie speciala de primavara. Cea de a doua parte a martisoarelor vor fi vandute de catre copiii care le-au realizat, in incinta complexului comercial Iulius Mall, in cursul zilei de 26 februarie 2011, incepand cu orele 11:00, pentru a putea fi cumparate de catre clujenii care apreciaza creatiile autentice romanesti ale micilor artisti.

„Festivalul Martisorului” se afla deja la a treia editie si este organizat in parteneriat cu Inspectoratul Scolar Cluj, Scoala Internationala Cluj, Iulius Mall si primaria orasului Rockford, Illinois, infratit cu Cluj-Napoca. Juriul este alcatuit din patru profesori de artǎ plasticǎ de la scoli de prestigiu din oras, un reprezentant al primǎriei si un reprezentant al ISJ Cluj.

Evenimentul a debutat marti, 22 februarie 2011, odata cu inregistrarea in concurs a desenelor cu tema “martisorului” care vor fi jurizate in vederea stabilirii castigatorului marelului premiu – o excursie de 3 saptamani in Statele Unite ale Americii in vacanta de vara.

Biroul Mass-media

Primaria Cluj-Napoca