Ref: Sanctiuni pentru taximetristii stationati neregulamentar

Politistii comunitari ai Primariei Cluj-Napoca, in colaborare cu agenti din cadrul IPJ Cluj au efectuat la sfarsitul saptamanii verificari in randul taximetristilor clujeni, privind respectarea de catre acestia a prevederilor legale in vigoare care reglementeaza activitatea de taximetrie pe raza municipiului.

Actiunea s-a soldat cu 14 procese verbale de constatare a contraventiei aplicate soferilor de taxi care stationau cu autovehiculele in alte locuri decat in standurile aprobate de catre Consiliul local (in conformitate cu prevederile H.C.L. nr. 109/2010). Sanctiunea prevazuta pentru o astfel de abatere este cuprinsa intre 100 si 200 de lei.

Pe langa sanctiunea contraventionala, taximetristii au primit si cate un punct de penalizare.

Biroul Mass-media
Primaria Cluj-Napoca