In aceasta primavara Primaria a demarat doua noi programe de modernizare si reparatii strazi.

Vechile programe de „288 de strazi” si respectiv „100 de strazi” au fost incheiate.

Prin programul „288 de strazi”: a fost reabilitata o suprafata de 1.038.891 mp
– lungime strazi realizate – aproximativ 100.000 ml
– valoarea realizarilor (actualizata): 279.633.869 lei

Prin programul „100 de strazi”: a fost reabilitata o suprafata de 454.760 mp
– lungime strazi – aproximativ 38.000 ml
– valoarea realizarilor intregului contract: 95.799.627 lei

Total suprafata realizata in cadrul celor doua programe – 1.493.651 mp
Total lungime realizata in cadrul celor doua programe – aproximativ 138.000 ml

Pentru perioada 2011-2013, Primaria lanseaza doua noi programe: „120 de strazi” si respectiv „300 de strazi si alei intre blocuri”.

Programul „120 de strazi” (lista anexata) va avea drept tinta o suprafata de peste 500.000 mp si o lungime de peste 48.000 ml.

De asemenea, Primaria isi propune sa intervina in cateva zone, cum ar fi intrarile in oras, Oasului, Calea Turzii, Borhanciului. De asemenea, strazi cu probleme cum sunt Macesului – Mihai Romanul; Romul Ladea. De asemenea, in centru, strazile din zona Pietei Muzeului. Un total de 122 de strazi.

Programul „300 de strazi si alei intre blocuri” (versiune: strazi, alei si parcari intre blocuri) se va desfasura tot pe aproximativ 500.000 mp, cu o lungime estimata de peste 55.000 ml.
Unele dintre strazile si aleile pe care se va lucra au fost construite practic odata cu vechile cartiere ale orasului si nu au fost modernizate niciodata.

Primaria a inceput in aceasta saptamana lucrarile pe aleile din zonele Plopilor, Ariesului, Brancusi – Alverna.

La acestea se adauga lucrarile curente:
– program de reparatii si modernizari trotuare (aproximativ 30 de obiective)
– program de intretinere cu lucrari specifice strazilor nemodernizate (aproximativ 20 obiective, in functie de necesitati)
– lucrari de plombari gropi (1500 to) pe locatii identificate in urma reviziilor executate, precum si pe zone sesizate de catre cetateni

„Am finalizat cele doua programe de „288 de strazi” si respectiv „100 de strazi” si am lansat altele doua: „120 de strazi” si respectiv „300 de strazi si alei intre blocuri”. Ne propunem ca in momentul in care intram cu lucrari pe strazile din municipiu sa indeplinim 3 mari obiective: asfaltarea aleilor si trotuarelor dintre blocuri, unele dintre acestea care nu au mai fost amenjate de ani de zile, crearea de noi locuri de parcare, iluminatului acestor alei.
Cand vom intra intr-un cartier cu lucrari vom spune ca am finalizat lucrarile doar atunci cand vom indeplini cele trei mari trei obiective”, a precizat primarul Sorin Apostu.