Ref: Reguli privind arderea resturilor vegetale, gunoaielor, deseurilor

Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta „Avram Iancu” al judetului Cluj atentioneaza populatia asupra respectarii Dispozitiilor generale de aparare impotriva incendiilor pe timpul utilizarii focului deschis la arderea de miristi, vegetatie uscata si resturi vegetale, aprobate cu OMAI nr. 579/2008.

Arderea resturilor vegetale, gunoaielor, deseurilor si a altor materiale combustibile se face in locuri special amenajate ori pe terenuri pregatite, cu luarea masurilor ce se impun pentru impiedicarea propagarii focului la vecinatati, asigurand supravegherea permanenta a arderii si stingerea jarului dupa terminarea activitatii;
Arderea miristilor se face numai dupa luarea masurilor ce se impun pentru impiedicarea propagarii focului la vecinatati, asigurand supravegherea permanenta a arderii;

Arderea resturilor vegetale, a gunoaielor, deseurilor si miristilor, se efectueaza numai pe baza permisului de lucru cu foc, dupa ce a fost informat in prealabil serviciul voluntar pentru situatii de urgenta local.
Pe timp de vant focul deschis este interzis cu desavarsire.

Autoritatile administratiei publice locale au obligatia prevazuta de lege de a reglementa si verifica modul de respectare a conditiilor de utilizare a focului deschis si fumatul pe teritoriul localitatilor pe care le administreaza.

Biroul Mass-media
Primaria Cluj-Napoca