Ref: Administratori de imobil cu certificate expirate

Sute de administratori de imobil au certificatele de atestare expirate si trebuie sa reia cursurile de atestare pentru a putea continua sa presteze astfel de servicii catre asociatiile de proprietari/locatari.

Primaria municipiului Cluj-Napoca anunta ca certificatelor de atestare a calitatii de administrator de imobile, eliberate in baza H.G. nr. 400/2003, cu  mentiunea perioadei de valabilitate de trei ani de la data eliberarii, le-a incetat valabilitatea, prin implinirea termenului.

Prin urmare lansam un apel catre cetatenii municipiului, membri ai unor asociatii de proprietari, condominii sa verifice documentele in baza carora este atestat administratorul cu care au contract si sa se asigure ca acesta este legal valabil.

In caz contrar, detinatorii certificatelor de atestare expirate sunt obligati sa urmeze cursuri de atestare,  organizate de catre Primaria municipiului Cluj-Napoca si sa sustina examenul de absolvire a acestora, precum si pe acela pentru obtinerea Certificatului de atestare a calitatii de administrator de imobile, potrivit reglementarilor legale in vigoare.

Perioada de inscriere si de sustinere a examenelor este aprilie-iunie 2011. Cursurile sunt organizate pe sesiuni de cate doua saptamani, de luni pana joi, intre orele 16-18, pe patru module de specializare, iar in vinerea celei de-a doua saptamani este organizata sustinerea celor doua examene. In urma promovarii acestora, absolventii vor primi o diploma de absolvire a cursului de specializare si un Certificat de atestare a calitatii de administrator de imobile.

Inscrierile se fac de luni pana miercuri, intre orele 8,30-16, joi 8,30-17,30 si vineri intre orele 8,30-14,30, la C.I.C. (Centrul de Informare a Cetatenilor ), str. Motilor nr. 7.

In caz contrar, posesorii certificatelor carora le-a incetat valabilitatea prin implinirea termenului, nu vor mai putea exercita functia de administrator de condominii, iar continuarea exercitarii acesteia va fi sanctionata in conformitate cu prevederile legale.

Biroul Mass-media
Primaria Cluj-Napoca