Ref: Primaria incepe a treia etapa de deratizare a domeniului public din acest an

Primaria municipiului Cluj-Napoca anunta efectuarea activitatilor de deratizare a domeniului public, in perioada 2-7 decembrie a.c., intre orele 8.00-16.00.

Substanta folosita este FACORAT PASTA (substanta activa BRODIFACOUM din grupa Xn de toxicitate, in conformitate cu prevederile HG 956/2005 si Ordinul nr. 1182/1277/114/2005) si se prezinta sub forma de pasta proaspata de culoare violet ambalata in pliculete de hartie biodegradabila, care imbina eficienta principiilor active cu atractia substantelor apetisante (cereale, arome, zaharuri) cu scopul de a atrage rozatoarele.

In caz de ingerare accidentala, antidotul este vitamina K 1 si se gaseste la Spitalul de Urgente Cluj, care a fost informat de aceasta actiune.

Rugam populatia sa aiba sub supraveghere copiii si animalele de companie.

Deratizarea este realizata de firma S.C. Coral Impex S.R.L., firma care a concesionat serviciul de deratizare, dezinsectie si desinfectie.

In cazul in care perioada prevazuta pentru desfasurarea actiunii nu va fi posibila datorita conditiilor meteorologice nevaforabile, perioada de executie a lucrarilor se va decala.