Ref: Amenzi de 11.000 de lei pentru mijloace publicitare amplasate fara autorizatie pe fatadele imobilelor din zona de protectie a monumentelor istorice

Inspectorii Serviciului Control Urbanism si Disciplina in Constructii din cadrul Politiei Comunitare a Primariei muncipiului Cluj – Napoca au demarat in cursul saptamanii trecute o ampla actiune de verificare a legalitatii mijloacelor publicitare amplasate pe fatadele imobilelor din zona de protectie a monumentelor istorice, respectiv str. Memorandumului, str. Eroilor si str.Napoca, P-ta Unirii.

Pana in prezent au fost verificate un numar de 220 mijloace publicitare, dintre care numai 65 detin autorizatie de construire si avizul comisiei zonale a monumentelor istorice. In urma somatiilor transmise 90 de mijloace publicitare au fost desfiintate, iar pentru 61 de sigle sau panouri publicitare s-au transmis somatii de desfiintare.

Cu ocazia verificarilor s-au aplicat 4 sanctiuni contraventionale in baza Legii nr. 422/2001-privind protejarea monumentelor istorice, in valoare de 11.000 de lei.

Actiunea va continua in perioada urmatoare cu alte strazi aflate in perimetrul de protectie a monumentelor istorice.

Biroul Mass-media
Primaria Cluj-Napoca