Primaria Cluj-Napoca si Asociatia Green Revolution continua si in acest an proiectele „I Love Velo” si „Studento Bike”. Este vorba despre proiecte de ecologie urbana care sustin mersul pe bicicleta.

„I Love Velo” este primul proiect de acest gen implementat la Cluj-Napoca, si a avut un mare succes anul trecut, cand aproximativ 24.000 de clujeni au folosit bicicletele „I Love Velo”.
In urma acestui succes, Primaria impreuna cu Green Revolution va relua acest proiect tot la Sala Sporturilor.

Anul acesta proiectul demareaza mai repede. Astfel, din martie si pana in octombrie, clujenii vor avea posibilitatea de a se plimba gratuit. Ei vor avea la dispozitie 135 de biciclete.

La acest program au acces persoanele de peste 14 ani, care vor putea lua gratuit, pentru o perioada de doua ore, o bicicleta.

Programul va fi zilnic intre orele 10 si 18, in fiecare zi, in prima faza. Peste vara, cand ziua este mai lunga, programul va fi prelungit cu aproximativ 2 ore, iar spre toamna, se va reduce orarul.