Ref: Modificari ale circulatiei rutiere pentru Maratonul International al Clujului

Cu ocazia Maratonului International, duminica, 10 aprilie 2010, intre orele 07.00 si 16.00 vor avea loc urmatoarele modificari privind circulatia rutiera in municipiul Cluj-Napoca pe traseul acestuia si in zonele adiacente, astfel:

1)        Strazi cu inchiderea circulatiei rutiere:
– Clinicilor, Iuliu Hatieganu, Victor Babes, Petru Maior, P-ta L. Blaga, Gh. Sincai, Samuil Micu, Ion Ratiu, P-ta Unirii (cu exceptia laturii Nordice), Republicii (din P-ta L. Blaga pina la strada Observatorului), Bisericii Ortodoxe, Avram Iancu, Napoca, Universitatii, Potaissa, Fortaretei, I. M. Klein, Bd. Eroilor, M. Kogalniceanu, I. C. Bratianu, H. Oberth, Baba Novac (intre Eroilor si Avram Iancu) si Av. Badescu (intre Avram Iancu si str. Alba Iulia).
2)        Strazi cu restrictii de circulatie:
– Calea Dorobantilor – se restrictioneaza circulatia rutiera pe prima banda adiacent numerelor postale cu sot si se interzice parcarea autovehiculelor intre prima banda si trotuar;
– strada Teodor Mihali – se restrictioneaza circulatia rutiera pe prima banda pe sensul de mers dinstre Calea Dorobantilor spre Iulius Mall;
– strada Alexandru Vaida Voievod – se restrictioneaza circulatia rutiera pe prima banda pe sensul de mers dinspre strada Teodor Mihali spre strada Unirii;
– strada Unirii – se interzice parcarea autovehiculelor pe zona de parcare de pe partea dreapta pe sensul de mers dinstre strada Al. V. Voievos spre Bd. N. Titulescu;
– Bd. N. Titulescu – se interzice parcarea pe prima banda de circulatie pe sensul de mers dinspre strada Unirii spre P-ta T. Cipariu;
 – P-ta T. Cipariu;
– strada Posada.
3)    Alte reglementari:
– se inverseaza sensul unic de circulatie pe strada Ion Creanga, astfel incat noul sens va fi dinspre intersectia „5 strazi” (dinspre str. Pasteur) spre strada Republicii.

Rugam conducatorii auto sa nu mai parcheze pe strazile Calea Dorobantilor si Unirii incepand de sambata, 09 aprilie 2011 (ora 18.00), pana duminica, 10 aprilie 2011 (ora 15.00) pentru a putea fi asigurat traseul de alergare.

De asemenea, facem un apel conducarilor auto din zona B-dului N. Titulescu sa nu stationeze pe prima banda de pe bulevard, pe partea numerelor fara sot.

Solicitam conducatorilor auto sa dea dovada de intelegere si prudenta in traversarea zonelor afectate, sa se conformeze acestor modificari ale circulatiei rutiere, pentru a nu perturba desfasurarea acestui eveniment.

Biroul Mass-media
Primaria Cluj-Napoca