Ref: Amenzi pentru taieri neautorizate si toaletari brutale ale arborilor

Primaria Cluj-Napoca face un apel cetatenilor sa nu mai efectueze taieri neautorizate de arbori sau toaletari brutale care pot duce la distrugerea acestora.

Pe parcursul acestui an municipalitatea a primit numeroase sesizari din partea cetatenilor. De asemenea, in urma verificarilor efectuate politistii locali, pentru taierea neautorizata, precum si pentru toaletari brutale au fost intocmite 10 procese verbale de constatare a contraventiei in conformitate cu prevederile H.C.L. nr. 191/2009 (valoarea amenzilor este cuprinsa intre 500 si 1000 lei). Prin procesele verbale de constatare a contraventiei s-a dispus plantarea altor arbori in locul celor taiati.

In zona padurii Faget au existat doua situatii in care au fost depistate persoane care taiau arbori. In aceasta situatie au fost instiintate autoritatile silvice.

Municipalitatea recomanda cetatenilor municipiului care doresc sa realizeze taieri de arbori sa solicite avizul Serviciului Spatii verzi si monumente istorice din cadrul Primariei Cluj-Napoca inainte de a recurge la astfel de activitati.

Biroul Mass-media
Primaria Cluj-Napoca