Primaria municipiului Cluj-Napoca demareaza cea de a doua editie a competitiei pe teme civice “Fii primar pentru o zi!”.

“Este un proiect de suflet pentru mine, iar succesul primei editii a confirmat atat nevoia de astfel de provocari pentru tinerii clujeni, cat si puterea lor de munca si entuziasmul cu care se apuca de orice proiect. Sper ca an de an acesta sa devina un eveniment asteptat de copii si de tinerii Clujului, iar preocuparea lor pentru oras si dezvoltarea lui sa fie din ce in ce mai mare”, a precizat primarul Sorin Apostu.

Proiectul “Fii Primar pentru o zi!” urmareste atat cresterea interesului elevilor pentru implicarea in comunitate, cat si valorificarea abilitatilor lor creative.

Tema concursului este “Proiect pentru orasul meu”.
Si in acest an, vor fi trei categorii de varsta, clasele I-IV – un concurs de desene, iar la categoriile V-VIII si IX-XII va fi un concurs de proiecte. Tematicile proiectelor realizate de catre elevi pot fi in orice directie, de la promovarea sportului, activatilor ecologice, sau civice, pana la proiecte de implicare sociala in viata comunitatii in care traiesc.

Desenele si proiectele trebuie trimise la Primarie in perioada 26 aprilie – 17 mai.

Proiectul se deruleaza cu sprijinul Inspectoratului Scolar Judetean Cluj, al profesorilor diriginti si al invatatorilor.
Castigatorul trofeului “Primar pentru o zi”, va petrece o zi alaturi de primarul municipiului, pentru a avea ocazia sa vada cum se administreaza un oras.

Gala de premiere se va organiza in cadrul Zilelor Clujului, in data de 1 iunie.