Proiectul „Cluj-Napoca 2020 – Capitala Culturala Europeana” este unul dintre cele mai importante dintre proiectele pe termen lung asumate de catre municipalitate. In acest context, propunerea companiei clujene Terapia Ranbaxy de a crea un concurs prin care tinerii clujeni vor fi provocati sa ofere o viziune asupra orasului nostru in anul 2020, a fost binevenita.

„Dincolo de frumusetea proiectului, de originalitatea sa, faptul ca acest concurs este rezultatul initiativei unuia dintre partenerii comunitatii clujene in toate proiectele pe teme de educatie pe care le-am derulat in ultimii ani, ma face sa fiu cu atat mai multumit, pentru ca este un semn ca dincolo de usile Primariei acest proiect pentru anul 2020 a gasit sustinatori care cred in capacitatea noastra de a ne demonstra specificitatea in contextul european”, a precizat primarul Sorin Apostu.

„Arhitectii viitorului – Cluj-Napoca in anul 2020”  – este un concurs de proiecte integrate – machete si eseuri – destinat liceenilor clujeni, muncii de echipa si incurajarii implicarii sociale a tinerilor clujeni, azi elevi, maine beneficiarii acestor proiecte pe care ii provocam sa le creioneze.

Dragos Damian – CEO al companiei clujene Terapia Ranbaxy
„In ultimii ani, strategia noastra de responsabilitate sociala a vizat in principal implicarea in sustinerea diferitelor proiecte educationale, iar motivul pentru care am ales sa facem acest lucru este extrem de simplu – credem ca investitia in educatie este o investitie majora in viitor. Inspirati de dorinta municipalitatii de a aduce Clujului titlul de Capitala Culturala Europeana in anul 2020, ne-am gandit sa ii invitam pe tinerii de astazi, viitorii lideri ai Clujului de maine, sa dea frau liber imaginatiei, creativitatii si fanteziei si sa ne prezinte viziunea lor inovativa asupra arhitecturii Clujului in anul 2020, un oras pe care ni-l dorim Capitala Culturala Europeana, un model pentru intreaga Europa si, de ce nu, pentru intreaga lume”.

Anca Cristina Hodorogea – inspector scolar general ISJ Cluj
„Dupa implicarea in proiectele „10 pentru Cluj” si „Primar pentru o zi”, participarea la concursul lansat astazi este un motiv de bucurie pentru noi. Parteneriatele public-privat constituie o prioritate pentru institutia noastra, iar acest concurs da posibilitatea copiilor de a fi creativi si inovatori. Cred ca vom fi surprinsi placut de ceea ce vor realiza elevii impreuna cu profesorii clujeni la finalul acestui concurs”.

Competitia se lanseaza astazi, iar machetele insotite de eseurile prin care se explica viziunea tinerilor competitori se pot depune la Centrul de Informare pentru Cetateni de pe str. Motilor nr 7, pana cel tarziu in data de 23 mai, ora 16.00, urmand sa fie apoi jurizate de catre un juriu format din reprezentanti ai companiei Terapia Ranbaxy, ai ISJ Cluj, Primariei, precum si cite un reprezentant al Universitatii de arte si Design si respectiv al Facultatii de Arhitectura din Cluj-Napoca.

Regulamentul va fi postat astazi pe site-ul Primariei si asteptam cat mai multi participanti. Premierea castigatorilor va fi organizata in Piata Unirii, evenimentul urmand sa fie parte a Zilelor orasului si va avea loc in data de 29 mai 2011.