Clubul Pensionarilor si in cartierul Zorilor

Primaria Cluj-Napoca a inaugurat cel de-al treilea Club al Pensionarilor, in cartierul Zorilor, situat pe strada Pasteur nr. 77, care se adauga celor din Marasti si Someseni si Centrelor de zi 1 si 2 sin zona centrala.

In aceste spatii, peste 1200 de persoane beneficiaza in mod direct de facilitatile oferite, iar numarul acestora este in crestere, pe masura ce se afla de existenta lor.

In cadrul centrelor de zi de pe St. O. Iosif si Decebal se desfasoara multe activitati activitati culturale si sociale, se sustin spectacole, se desfasoara competitii de sah, rumy, table, se desfasoara un cerc de pictura, sunt sarbatorite zilele de nastere. Tot aici li se ofera si de servicii medicale precum kinetoterapie sau gimnastica medicala. De asemenea, periodic se organizeaza mici excursii si activitati in aer liber.

Cluburile pensionarilor sunt putin mai restranse ca spatiu, insa le permit beneficiarilor sa se intalneasca mai aproape de casa, sa nu fie nevoiti sa parcurga distante mari pentru a beneficia de conditii placute pentru petrecerea timpului.

La cluburile din Marasti, Someseni si acum, la Clubul pensionarilor din Zorilor se organizeaza competitii de sah, rummy, table, se poate citi presa, se vizioneaza programe TV, sau se organizeaza intalniri cu personalitati din domeniul artei si culturii.

In timp, in aceste centre de zi si in aceste cluburi s-au creat adevarate comunitati unite prin preocuparile comune, cum este cazul celor care au format Grupul Vocal „Speranta” sau al celor de la Cenaclului Literar „Vasile Sav”.

„Consider ca este este foarte important pentru toata comunitatea locala ca aceste centre si cluburi sa existe” a declarat primarul Sorin Apostu. „Prin compartimentare, aici s-a obtinut un birou, un oficiu, 2 sali pentru desfasurarea activitatilor de recreere si 2 grupuri sanitare. Permiteti-mi ca la final sa le urez multa sanatate celor care au construit Clujul, parintii si bunicii nostri si sa le multumesc pentru tot ce au facut pentru orasul nostru”.