REF: Ziua Europei la Cluj-Napoca, 9 mai 2011

Primaria municipiului Cluj-Napoca, ca partener al Centrului de Informare Europe Direct-Transilvania Nord, din cadrul Agentiei de Dezvoltare Regionala Nord-Vest, cu sprijinul Asociatiei Mesterilor Populari Clujeni si a altor multiplicatori de informatie europeana, va sarbatori pe 9 mai 2011 Ziua Europei, prin organizarea unei expozitii de materiale de informare europeana amplasata pe aleea pietonala din strada Matei Corvin, care se va desfasura intre orele 09.00-17.00.

Cu ocazia sarbatoririi Zilei Europei, Primaria municipiului Cluj-Napoca va amplasa, la deschiderea standurilor expozitionale cu materiale de informare europeana, steagurile celor 27 state membre UE. In aceasta atmosfera festiva, cetatenii clujeni vor sarbatori Ziua Europei pe aleea pietonala din strada Matei Corvin, vizitatori de toate varstele avand astfel ocazia sa afle detalii despre teme europene de interes, activitatile institutiilor europene, dar si sa obtina informatii referitoare la programele de finantare europeana.

Municipalitea clujeana va expune la standul organizat cu ocazia Zilei Europei, materiale de informare europeana furnizate de Societatea Studentilor Europenisti, Centrul Infoeuropa din cadrul Departamentului de Afaceri Europene, Biroul de Informare al Parlamentului European, Punctul de Informare Europeana al Ministerului Dezvoltarii Regionale si Turismului, precum si materiale de promovare turistica ale municipiului Cluj-Napoca realizate de Centrul de Informare Turistica.

Proiectul de sarbatorire a Zilei Europei dedicat cetatenilor clujeni, cetateni europeni, dedicat informarii acestora in cadrul evenimentului de distribuire a materialelor de informare europeana, continua o traditie a acestei expozitii de materiale UE organizata de multiplicatorii de informatie europeana la Cluj-Napoca.

Biroul Mass-media
Primaria Cluj-Napoca