Ref: Actiuni ale Politiei Locale

Politistii locali din cadrul Serviciului Ordine si siguranta publica efectueaza zilnic verificari pe raza municipiului. La inceputul acestei saptamani acestia au surprins 5 persoane in timp ce incercau sa sustraga cruci metalice si bucati din gardul metalic din Cimitirul Manastur. Acestea au fost predate Sectiei 4 Politie, pentru continuarea cercetarilor. Cei 5 aveau domiciliile in Cluj-Napoca, Medias, Zlatna si Gherla.

O alta actiune a politistilor locali de la Serviciul Ordine si siguranta publica a vizat depistarea autovehiculelor cu un tonaj mai mare de 2 tone parcate ilegal pe domeniul public, pe raza municipiului Cluj-Napoca.
Verificarile s-au desfasurat in cartierele:
Marasti pe strazile: Calea Dorobantilor, Aurel Vlaicu, Dunarii, Traian Vuia, Branului, Plevnei, F-cii de Zahar, Fabricii, Bucuresti.
            Grigorescu-Gara pe strazile: Horea, Caii Ferate, Locomotivei, T. Vladimirescu, Taietura Turcului, Donath, Miraslau, Fantanele, B-dul 1 Decembrie 1918, Uzinei Electrice
            Gheorgheni pe strazile: N. Titulescu, Henri Coanda, Vaida Voievod, T. Mihali, Albac, C. Brincusi, Avram Iancu, B-dul 21 Decembrie 1989.
            Manastur -Zorilor pe strazile: Calea Manastur, Calea Floresti, Bucium, Primaverii, I. Mester, Izlazului, Gheorghe Dima, Castanilor, Zorilor, Observatorului, Calea Turzii.
Pe parcursul acestei actiuni au fost depistate 23 autovehicule parcate neregulamentar. Acestea au fost fotografiate si li s-au intocmit acte de constatare. Valoarea amenzilor aplicate a fost de 9.200 lei, conform HCL nr. 149/2009.

Alte 19 sanctiuni au fost aplicate in ultima saptamana detinatorilor sau proprietarilor de caini periculosi sau agresivi, care nu au respectat prevederile legale cu privire la plimbatul acestora pe domeniul public. Politistii locali au actionat in colaborare cu agentii Sectiei 5 Politie, la intervale orare diferite, in parcuri si locuri de joaca pentru copii. Valoarea amenzilor s-a ridicat la suma de 13.300 lei, aplicate in conformitate cu Legea nr. 61/1991, republicata si HCL 84/1996.

Biroul Mass-media
Primaria Cluj-Napoca