Ref: Municipiul Cluj-Napoca – model de bune practici pentru promovarea producatorilor locali

Primarul Sorin Apostu a primit vizita comisarului european pentru Agricultura si Dezvoltare Rurala, Dacian Ciolos.

Principalele discutii abordate in timpul intalnirii au fost cele cu privire la masurile de promovare a producatorilor locali. Comisarul european pentru Agricultura s-a aratat placut surprins despre initiativele primariei realizate in acest sens, care sunt premiere nationale si modele de urmat. Este vorba despre promovarea producatorilor in piete, notarea provenientei legumelor si fructelor, instituirea unor preturi maximale, care sa favorizeze atat cumparatorii, cat si producatorii locali.

„Dezvoltarea agriculturii locale se poate face mai bine prin implicarea primariilor, prin comert de produse proaspete, unde poate sa existe un contact intre consumator si producator. Am aflat cu placuta surprindere ca idei, despre care am avut ocazia sa le discutam mai demult, se materializeaza si incep sa dea rezultate – piete locale care sunt deschise producatorilor si care permit cumparatorului sa achizitioneze produse proaspete si la un pret rezonabil. Cred ca toate acestea joaca un rol esential in viitor in dezvoltarea productiei locale si valorificarea pe piata a producatorilor mici si mijlocii. Acest exemplu este de urmat, cu atat mai mult cu cat in viitoarea politica comuna intentia mea este sa promovam si sa sustinem financiar astfel de initiative, atat pentru micii producatori, cat si pentru ca primariile sa se implice mai mult in investitiile de infrastructura de comercializare pentru astfel de produse”, a precizat comisarul euopean pentru Agricultura.

O alta tema de discutie a consituit-o candidatura municipiului nostru la titlul de Capitala Culturala Europeana in 2020. Dacian Ciolos a precizat ca urmareste cu interes pasii pe care municipalitatea clujeana ii face in aceasta directie si sustine candidatura orasului nostru.
„E important sa urmarim acest proces si in masura in care voi putea voi sustine astfel de initiative, unde stiu ca domnul primar este foarte activ”, a precizat Dacian Ciolos.

Si alte modele de bune practici europene de acest gen au fost discutate, comisarul eurpean Dacian Ciolos fiind asigurat de primarul Sorin Apostu ca la Cluj-Napoca vor continua masurile de sustinere a producatorilor locali si de promovare a unei alimentatii sanatoase, cu cat mai multe legume si fructe care provin din zona.

„Exista o preocupare a noastra de a extinde acest sistem de vanzare a produselor direct de catre producatori in mai multe cartiere ale municipiului. Vestea ca vom putea construi astfel de locatii din fonduri europene ne bucura foarte mult. In ceea ce priveste candidatura noastra la titlul de Capitala culturala Europeana  pentru 2020, primul pas este ca Romania sa obtina acel loc, iar, ulterior, competitia interna va spune care dintre orase merita mai mult sa fie capitala europeana. Avem sprijinul europarlamentarilor nostri, dar si pe cel al comisarului european Dacian Ciolos in intalnirile pe care le voi avea in toamna la Bruxelles”, a afirmat primarul Sorin Apostu.

Biroul mass-media
Primaria Cluj-Napoca