Coordonatorii principalelor evenimente artistice din zilele de duminica si luni din cadrul Zilelor municipiului Cluj-Napoca au fost prezenti in Sala de sticla a Primariei.

Duminica dupa amiaza, in Piata Unirii (de la ora 18.00)
– Spectacol al Academiei de Muzica „Gheorghe Dima”
– Gala Operelor Clujene – Corurile si Orchestrele Operei Nationale Romane si a Operei    Maghiare. In program: Arii si coruri celebre din opere si operete. Dirijor: Jozsef Horvath.
– Spectacol al Filarmonicii Transilvania. Dirijor Radu Popa.

Rares Trifan – director Opera Romana
„In 29 mai, de la ora 20.00, va fi prima data cand Opera Romana si cea Maghiara din Cluj vor avea un spectacol comun, iar programul va fi pe masura asteptarilor si va curprinde momente din opere celebre”

Marius Tabacu – directorul Filarmonicii Transilvania
“Va fi un moment unic. Nu e usor sa sonorizezi un spectacol in centrul Clujului. Vom canta piese de mare audienta pentru clujeni din Opera Carmen, Baletul Spartacus, Mozart. Va fi de asemenea si un solist care va canta la duduc, veti vedea la momentul potrivit despre ce este vorba”

In Piata Unirii este ziua muzicii si dansului popular
De la ora 18.00 se vor putea urmari ansamblurile folclorice Martisorul, Romanasul, Mugurelul, Ordogtergye, Dor Transilvan, Traditii, Doina Clujului, Craisorul, Mazel Tov si altele, precum si orchestra Cununa Transilvana. Nu vor lipsi solisti indragiti de noi toti: Dumitru Farcas, Sava Negrean Brudascu, Aurel Tamas si Ioan Bocsa.

Dumitru Farcas
„Evenimentul nu este legat numai de spectacole, este forta care trebuie sa se dezlantuie in Piata Unirii, de unde publicul va avea ocazia sa vada ceea ce se va petrece. Peste tot, in marile orase ale lumii, exista astfel de evenimente si ma bucur ca si clujenii vor avea parte de o astfel de manifestare”.

Aurel Tamas
“Va fi un spectacol mai deosebit si cred ca va fi si cel cu cea mai mare afluenta de public. Speram ca oamenii sa se distreze, sa se relaxeze si sa se simta bine”.