Ref : Compania Nationala de Investitii a lansat licitatia pentru construirea bazinului de polo din Cluj-Napoca

Compania Nationala de Investitii a publicat pe portalul www.e-licitatie.ro anuntul pentru “adapatarea proiectului pilot la conditiile specifice amplasamentului si executia lucrarilor aferente obiectivului de investitii Bazin de inot de polo – Cluj-Napoca, str. Al Vaida Voiedov fn, judetul Cluj”.

Valoarea estimata a lucrarilor este de 24.988.100 de lei, iar finantarea acestui obiectiv se va face atat de la bugetul central, cat si din bugetul local, pentru realizarea de lucrari tehnico-edilitare. Termenul pentru executia investitiei este estimat la 18 luni. Termenul limita pentru depunerea ofertelor este de 25 ianuarie 2010.

„Beneficiarii directi ai acestei investitii vor fi, in primul rand, tinerii clujeni care locuiesc in zona Gheorgheni, Marasti, avand in vedere faptul ca in gradinitele, scolile, liceele si campusurile universitare din vecinatatea amplasamentului invata circa 20.000 de tineri. Astfel, tinerii vor putea practica sporturi nautice in programul de cursuri optionale, activitati prin care se va putea combate sedentarismul si riscul de crestere a numarului de cazuri de boli direct legate de acesta in randul generatiei tinere” a declarat primarul Sorin Apostu.

Prin HCL 382/2009, Consiliul Local Cluj-Napoca a cedat spre folosinta gratuita Companiei Nationale de Investitii a 12.200 mp de teren, amplasati str. Al. Vaida Voevod, fn (Fosta Aleea Tineretului) pe durata construirii obiectivului bazine de inot.

Investitia prevede construirea a doua bazine de inot, unul de dimensiuni olimpice, respectiv 33m X 25m si al doilea, pentru antrenament, de 25m X 12,5 m, precum si construirea de vestiare, sali de pregatire fizica, tribune etc. Bazinele vor intruni standardele Federatiei Internationale de Natatie si ale Federatiei de Polo, vor avea 400 de locuri la gradene.