Ref: Actiune de combatere a capuselor si dezinsectie a domeniului public

Primaria Cluj-Napoca va efectua in perioada 6 – 22 iunie 2011 o noua actiune de combatere a capuselor si dezinsectie a domeniului public. A treia etapa de dezinsectie se va desfasura intre orele 22.00 si 5.00. In cazul conditiilor meteorologice nefavorabile, durata prevazuta se va prelungi.

Substantele folosite vor fi: K`OTRHINE – insecticid pentru combaterea adultilor si BIOLARKIM 14- insecticid pentru combaterea larvelor. Produsele mentionate se gasesc in Registrul National al produselor biocide avizate pentru profilaxia sanitar-umana de catre Ministerul Sanatatii si fac parte din grupele Xn (gr. III) respectiv Xi (gr. IV) de toxicitate.

Incepand de luni, 6 iunie 2011 si pana in 22 iunie 2011, Primaria Cluj-Napoca va aplica tratamente pentru combaterea capuselor in zonele in care s-au semnalat muscaturi de capuse pe domeniul public, spatii verzi din jurul blocului, parcuri, zone verzi intens circulate sau destinate plimbarii animalelor de companie, locuri de joaca. Actiunea va avea loc dimineata, intre orele 7.00 si 10.00. Substantele folosite pentru aceste tratamente sunt avizate de Ministerul Sanatatii si nu sunt toxice pentru cetateni.

Pentru eficienta, activitatea de dezinsectie si combatere a capusei trebuie tratata in mod unitar, atat pe domeniul public,  cat si privat la nivelul localitatii, motiv pentru care facem un apel cetatenilor, asociatiilor de locatari/proprietari, agentilor economici si institutiilor de pe raza municipiului sa efectueze dezinsectia pe proprietati, cladiri, subsolul blocurilor, odata cu actiunea de pe domeniul public a Primariei Cluj-Napoca.

Activitatea de dezinsectie este realizata de firma S.C. CORAL IMPEX S.R.L., conform contractului de concensionare a serviciului de deratizare, dezinsectie si dezinfectie incheiat cu municipiul Cluj-Napoca.