Ref: Primarul Sorin Apostu s-a intalnit cu reprezentantii Comisiei Europene pentru polii de crestere

Miercuri 9 decembrie 2009, primarul Sorin Apostu s-a intalnit cu responsabilul pentru Romania al Directiei Generale de Politici Regionale a Comisiei Europene, Anastassios Bougas, precum si cu reprezentanti ai Comisiei Europene.

Intalnirea a avut loc al Ministerul Dezvoltarii Regionale si Locuintei si a fost ocazionata de sedinta tehnica de lucru cu privire la cei 7 poli de crestere desemnati in Romania, respectiv Cluj-Napoca, Iasi, Constanta, Ploiesti, Brasov, Craiova si Timisoara.

Scopul acestei intalniri consta in discutarea impreuna cu reprezentantii Comisiei Europene – a principalelor aspecte privind sprijinul financiar acordat polilor de crestere prin programele de finantare comunitara in perioada 2007-2013. S-a discutat totodata stadiul pregatirii sau implementarii Planurilor Integrate de Dezvoltare pentru polii de cresetere, precum si aspecte legate de activitatea si responsabilitatea coordonatorilor de poli.

“Planul Integrat de Dezvoltare Urbana a fost prezentat astazi la Ministerul Dezvoltarii in fata reprezentantilor Comisiei Europene. Dupa finalizarea procedurilor de analiza si aprobarea acestuia vom putea depune proiectele spre finantare, din fondurile disponibile pentru polii de crestere. Sper ca primele proiecte ale polului de crestere Cluj-Napoca sa fie depuse in primele luni ale anului 2010” a declarat primarul Sorin Apostu.