Ref: “Viva Europa” a umplut piata Unirii de muzica lui Puccini

Viva Europa a strans 700 de clujeni la proiectia in aer liber, in direct de la Valencia a operei Tosca de Giacomo Puccini.

Primaria Cluj-Napoca a organizat luni, 13 iunie, incepand cu ora 21:00, proiectia in aer liber a operei Tosca de Giacomo Puccini, transmisa in direct de la Valencia. 700 de clujeni au participat la acest spectacol de opera.

Viva Europa este o initiativa a Comisiei Europene care ajuns in acest an la a treia editie. Evenimentul se adreseaza tuturor cetatenilor europeni si consta intr-o transmisie simultana a unui spectacol de opera care se desfasoara pe scena Palatului Artelor “Regina Sofia” din Valenci, Spania. Sub egida Anului European al Voluntariatului, spectacolul a fost transmis simultan in 17 tari participante iar in Romania a fost transmis in Cluj-Napoca, Iasi, Pitesti, Timisoara si Turda.

Clujenii sunt europeni care iubesc si apreciaza opera iar acest lucru a fost demonstrat cu prisosinta cu ocazia primei editii a Zilelor Clujului. De asemenea „Viva Europa” este unul dintre evenimentele care inscriu Clujul pe harta Capitalelor Culturale Europene, chiar daca acest statut speram sa il obtinem in mod oficial in anul 2020” a declarat primarul municipiului, Sorin Apostu.