Ref: Camere de supraveghere suplimentare in Cimitirul Central

In urma cazurilor de vandalizare a unor momumente funerare din Cimitirul Central, care au fost semnalate public de catre unii membri ai Consiliului Local Cluj-Napoca, Serviciul Administrare Cimitire Domeniul Public, din cadrul Primariei municipiului Cluj-Napoca a sesizat Politia municipiului, care a demarat in acest moment o ancheta in vederea identificarii autorilor.

Totodata, reprezentantii Serviciului Administrare Cimitire Domeniul Public, cei ai Regiei Autonome a Domeniului Public, care asigura paza, precum si Politia Locala din cadrul Primariei muncipiului Cluj-Napoca au pus la punct un sistem integrat de supraveghere a obiectivului. In cadrul acestui proiect vor fi montate camere de supraveghere video in incinta cimitirului, in puncte considerate ca importante in demersul de a putea asigura o mai buna supraveghere a cimitirului. Aceste camere vor suplimenta numarul de mijloace de supraveghere video deja utilizat de catre cei responsabilii cu paza cimitirului, amplasate la intrarile nedotate cu paznic ale acestuia.

Mai mult, municipalitatea va demara o campanie de informare a cetatenilor cu privire la actiunile pe care le pot intreprinde pentru a permite o interventie in timp util in cazul in care surprind cazuri de vandalizare a monumentelor funerare. Acestia vor fi invitatati sa sesizeze cazurile surprinse la numaul de telefon 984, astfel incat echipe de interventie ale Politiei Locale sa poata actiona in timp real, precum si sa permita sesizarea cazurilor de infractuini catre politia muncipiului, crescand astfel sansa de a obtine probe importante in identificarea faptasilor.

Reamintim ca Cimitirul Central este un obiectiv complex aflat in administrarea Serviciului Administrare Cimitire Domeniul Public, din cadrul Primariei municipiului Cluj-Napoca, avand atat o functiune practica, de a oferi solutii pentru inhumarea clujenilor, precum si o functionalitate de obiectiv turistic prin interesul pe care il arata vizitatorii in cautare de monumente valoroase din punct de vedere artistic, sau importante prin personalitatile marcante ale orasului, care isi dorm aici somnul de veci.

Acesta este si motivul pentru care obiectivul necesita o atentie diferita fata de alte cimitire, fiind vizitat lunar de un numar foarte mare de persoane. Media lunara a inmormantarilor in Cimitirul Central este intre 90 si 180, iar in special pe perioada verii, numarul vizitatorilor cimitirului poate depasi 1000 – 1500 pe luna.

Biroul Mass-media
Primaria Cluj-Napoca