Ref: Amenzi pentru depasirea nivelului de zgomot admis

Inspectorii Serviciului Control Protectia Mediului din cadrul Primariei municipiului Cluj-Napoca au efectuat in acest an, la solicitarea cetatenilor, 53 de verificari pentru a determina nivelul de zgomot in zonele de activitate a unor agenti economici care prin activitatea prestata reprezinta o potentiala sursa de poluare fonica a vecinatatilor. Este vorba despre localuri/baruri de noapte, terase, puncte de lucru dotate cu unitati frigorifice si aeroterme zgomotoase.

In urma verificarilor au fost aplicate un numar de 14 amenzi contraventionale, cu valori intre 500 si 60.000 lei  in baza Legii nr. 61/1991, pentru sanctionarea faptelor de incalcare a unor norme de convietuire sociala, a ordinii si linistii publice, respectiv in baza O.U.G. nr. 195/2005 privind protectia mediului.

De asemenea pe langa sactiunile contraventionale aplicate, s-a dispus si remedierea problemelor constatate prin atifonarea incaperilor in care erau amplasate sursele de zgomot care poluau fonic vecinatatile.

Conform Normelor de igiena, privind mediul de viata al populatiei, pentru apartamente, nivelul acustic echivalent continuu nu trebuie sa depaseasca 35 dB(A) pe timp de zi. In timpul noptii, intre orele 22:00-06:00, nivelul echivalent mediu trebuie redus cu 10dB(A) fata de valorile din timpul zilei.

Biroul Mass-media
Primaria Cluj-Napoca