Primaria continua impreuna cu reprezentantii Institutiei Prefectului Judetului actiunile de verificare in pietele administrate de primarie.

Din cei 23 producatori agricoli verificati, doar 3 comercianti au fost gasiti in neregula.
Echipele de control s-au deplasat in localitatea Frata, unde au verificat concordanta intre probele recoltate din piete si realitatea din teren. Cei 3 producatori agricoli comercializau altfel de produse, decat cele cultivate in propria gradina. Acestia au fost sanctionati cu amenzi in valoare totala de 7.500 lei, conform H.G. nr. 661/2001.

De asemenea, prin procesele verbale de constatare a contraventiei s-a dispus eliminarea celor 3 comercianti din piata IRA, in conformitate cu HCL nr. 150/2011 si acordarea locurilor acestora altor persoane, in scopul practicarii unui comert civilizat.

„Am ramas placut surprins cand, la ultima verificare efectuata in urma cu cateva zile, am constatat faptul ca in Piata IRA isi desfasoara activitatea adevaratii producatori agricoli”, a afirmat primarul Sorin Apostu.

Principalele aspecte vizate la aceste verificari au fost respectarea de producatorii agricoli a prevederilor HG nr. 661/2001, privind identificarea persoanelor care achizitioneaza produse agricole in scopul revanzarii fara certificat de producator, precum si verificarea in teren a existentei produselor aflate la vanzare si a culturilor.

„Ne dorim ca, cel putin la Cluj-Napoca, sa reusim prin astfel de masuri eradicarea speculei si a falsilor producatori, si sigur, sprijinirea adevaratilor producatori agricoli. Ne bucuram de faptul ca tot mai multi producatori agricoli au inteles faptul ca in pietele administrate de municipalitate specula si inselaciunea nu-si au locul si astfel acestia au ales sa comercializeze produse de calitate. Este vorba si despre respect fata de cumparatorii clujeni”, a precizat primarul Sorin Apostu.

Backround
Pe langa cei 3 comercianti exclusi, 1 comerciant si-a mai pierdut locul, tot din piata IRA, tot in urma unor verificari asemanatoare realizate anul acesta.