Dupa modelul de investitii integrate la nivelul unor zone din cartiere, Primaria muncipiului Cluj-Napoca a demarat o serie de investitii si in zona strazilor Dambovitei – Cojocnei din cartierul Marasti. Lucrarile de amenajare aleilor din aceasta zona au inceput in 5 aprilie 2011, timp in care au fost reabilitate 2 alei de acces la bloc si au fost create 80 parcari noi. Suprafata carosabila asfaltata (alei + parcari) este de aproximativ 2.600 mp. Continuam cu reabilitarea trotuarelor de pe strada Dambovitei, in zonele unde amplasamentul este liber de sarcini din partea   firmei E On Gaz.

“In acest sens am realizat si niste fluturasi de informare pentru locuitorii din zona, de pe str. Dambovitei, pe tronsonul pentru care nu am primit aviz de la compania de gaze, pe motiv ca vor interveni cu lucrari de modernizare si refacere a sistemului de conducte. In acesti fluturasi ne cerem scuze clujenilor care nu pot sa se bucure de aceleasi modernizari ca si vecinii lor, din cauza ca E on Gaz nu a reusit sa isi coreleze suficient de bine lucrarile si sa termine inainte sa intram noi cu trotuarele in acest cartier”, a precizat primarul Sorin Apostu.

De asemenea, de luna viitoare primaria va incepe reabilitarea strazilor Papai, Paris, David Ferentz si Cernei.

Valoarea lucrailor executate pana acum este de 753.943 lei.

In perioada 2008-2010 in aceasta zona primaria a executat lucrari de modernizare pe strazile Cojocnei, Dambovitei, Teleorman, Tribunul Vladutiu, iar acum se realizeaza partea de trotuare, accese la imobile, locuri de joaca si iluminat public.

Iluminat public
In ceea ce priveste iluminatul public, primaria a intervenit in aceasta zona in cursul anului trecut, cand au fost realizat lucrari de extindere si reabilitare pe strazile Aurel Vlaicu 13-21, Cernei, Fabricii de Zahar, Trotusului, Inului, Anina, Gradinarilor, Dambovitei, Teleorman, Cojocnei, Rasaritului. In total s-au montat 117 aparate de iluminat moderne si economice. In urma solicitarilor cetatenilor, anul acesta in zona primaria va amplasa aproximativ 20 lampadare (pentru 2 curti dintre blocuri).
Lucrarile totale au costat 882.128,99 lei.

Locuri de joaca

In aceasta zona au fost amenajate 3 locuri de joaca – cel din zona Expo Transilvania, si cele de pe strazile Hunedoara, Dambovitei. Aceste locuri de joaca au fost dotate cu aparate de joaca la standarde europene. In plus, incepand din aceasta primavara, locuitorii din aceasta zona au posibilitatea sa practice sport deoarece primaria a amplasat 5 aparate de fitness in parcul din zona Expo Transilvania.
Valoarea investitiei a fost de aproximativ 50.000 de lei.