Ref: Vizita de precontractare pt „Retea de statii self-service de inchiriere de biciclete

Ieri si astazi reprezentantii ADR impreuna cu un reprezentant al Ministerului Dezvoltarii Regionale si Turismului se afla la Cluj-Napoca in vizita de precontractare a proiectului de BikeSharing.

Aceasta vizita este cea mai importanta etapa inainte de semnarea contractului.

Reamintim ca prin acest proiect se vor instala 50 de statii self-service de biciclete, din care 44 in Municipiul Cluj-Napoca, restul de 6 statii in comunele Apahida si Floresti, si vor fi achizitionate un numar de 540 de biciclete. Practic, din price punct al orasului clujenii se vor putea deplasa gratuit in orice alt punct, pe baza unui card emis la cerere care permite ridicarea din statie a unei biciclete si respectiv depozitarea acesteia in punctul de sosire.

Incercam astfel sa stimulam folosirea bicicletei ca mijloc alternativ de transport, in randul clujenilor, in vederea imbunatatirii mobilitatii urbane, reducerea traficului auto, dezvoltarea transportului ecologic si de asemenea, cresterea calitatii vietii clujenilor, in ansamblu, fiind vorba si despre promovarea miscarii in randul acestora.

Valoarea proiectului este de 17.646.598,87 lei, din care 13.417.130,56 lei suma nerambursabila solicitata.

Totodata in proiect se va finanta construirea de piste de biciclete, de circa 14,5 km lungime totala.

Biroul Mass-media
Primaria Cluj-Napoca