Ref: Reparatia pasarelei de la Opera Maghiara

Primaria municipiului Cluj-Napoca realizeaza lucrari de reparatii la Pasarela de la Opera Maghiara.
Acest pod a fost curatat de stratul de grund si de vopseaua veche, dupa care vor fi inlocuite circa 40 de profile de cornier, grinzile de stejar, podeaua existenta, urmand ca podul sa fie vopsit in culoarea originala, respectiv gri.

Elementul de noutate va consta in iluminatul acestei pasarele. Sistemul de iluminat al podului de la Opera Maghiara va pune accent atat pe iluminarea caii pietonale propriu-zise, cat si pe scoaterea in evidenta a podului dinspre exterior. Este un sistem de iluminat inedit pentru Cluj-Napoca. Acesta va fi folosit si pentru iluminarea altor poduri pietonale si/sau rutiere din oras, cu un design adaptat la particularitatile podului sau a zonei respective.

Mentionam ca atat aparatele de iluminare a cailor pietonale cat si aparatele de iluminat arhitectural sunt echipate exclusiv cu lampi LED, ce nu vor depasi un consum de 1 kW pe ora.

Valoarea totala estimata a reparatiilor este de 56.800 lei fara TVA iar firma executanta este SC Dupex. Termenul de finalizare este sfarsitul lunii august.

Pasarela de la Opera maghiara este cunoscuta si sub numele de Podul Elisabeta. Desi a fost construit in anul 1901, acesta nu a mai suferit reparatii majore inca din anii ‘80.

Biroul Mass-media
Primaria Cluj-Napoca