Ref: Extindere Unda Verde

Primaria municipiului Cluj-Napoca extinde sistemul corelat si sincronizat de semaforizare “Unda verde” pe urmatoarele axe:

Pe axa E-V spre Cartierul Marasti de la trecerea de pietoni de la Piata Marasti pana pe Bd. 21 Decembrie 1989 la intersectia cu str. Petofi

Pe axa E-V spre cartierul Manastur de la intersectia Calea Motilor – G. Cosbuc pana la Calea Manastur – str. Campului. Prin extinderea pana la intersectia C. Manastur – str. Campului practic se va realiza legatura cu cele trei semafoare sincronizate de pe Calea Floresti, asigurandu-se astfel iesirea mai fluenta a traficului din municipiu pe DN1 Oradea.

Extinderea undei verzi presupune lucrari la noua puncte de semaforizare dintre care:

3 puncte de semaforizare noi
         B-dul 21 Decembrie 1989 – Str. Crinului
         Calea Manastur nr 22 – Scoala generala “Ioan Lupas”
         Calea Manastur – Str. Tarnita

6 semaforizari modernizate
         B-dul 21 Decembrie 1989 – Piasa Marasti
         B-dul 21 Decembrie 1989 – Str. Buftea
         Calea Motilor – Str. Moldovei
         Calea Manastur – Agronomie
         Calea Manastur – Campului

Aceasta extindere este posibila datorita economiilor realizate in cadrul contractului de corelare si sincronizare a semafoarelor. Firma executanta este SC Swarco Sicor SA. Valoarea lucrarii este de 1,490,047 iar termenul de finalizare este 30 septembrie 2011.

Biroul Mass-media
Primaria Cluj-Napoca