Ref: Piata volanta in parcarea din Piata Unirii

Primaria municipiului Cluj-Napoca va pune la dispozitia producatorilor agricoli, in mod gratuit, parcarea cu bariera din Piata Unirii in fiecare sambata, in intervalul orar 07:00-15:00, incepand cu data de 6 august 2011.

Astfel vor fi create aproximativ 100 de locuri unde producatorii agricoli din judet vor putea vinde legume si fructe. In cazul comertului de oua si lactate, producatorii sunt obligati sa aiba masini cu vitrine autorizate de catre Directia Sanitar Veterinara si Directia de Sanatate Publica.

Printr-un angajament fata de municipalitate, acestia vor fi obligati sa dovedeasca calitatea de producator agricol si sa pastreze curatenia in spatiile puse la dispozitie de Primarie. In cazul in care acestia vor incalca angajamentul, vor fi evacuati si nu li se va mai permite accesul in aceasta piata volanta.

Primaria municipiului Cluj-Napoca nu va impune preturile de referinta valabile pentru celelalte piete agroalimentare administrare de municipalitate.

Politia Locala impreuna cu Serviciul Administrare Hale si Piete, Directia Agricola si Institutia Prefectului Cluj vor efectua periodic controale pentru a depista atat falsii producatori cat si pentru a verifica pastrarea conditiilor de igiena la locul de vanzare.

Accesul producatorilor se va face incepand cu ora 5:00 in ordinea sosirii iar dupa ora 15:00 bariera parcarii va functiona in regim normal.

Biroul Mass-media
Primaria Cluj-Napoca