Ref: Dezbatere publica pentru imbunatatirea transportului urban in Cluj-Napoca

Primaria municipiului Cluj-Napoca invita cetatenii si alti factori interesati joi, 1 septembrie 2011, de la ora 16,00 la dezbaterea publica care va avea loc la Sala de Sticla a municipalitatii clujene, pe tema privind elaborarea politicii publice: „Transport urban ecologic in Municipiul Cluj-Napoca”.

Ministerul Administratiei si Internelor – prin Unitatea de Politici Publice – deruleaza proiectul „Procese decizionale eficiente la nivelul administratiei publice locale din Romania”, finantat prin Programul Operational Dezvoltarea Capacitatii Administrative (PODCA).

In cadrul acestui proiect, Primaria Municipiului Cluj-Napoca – in calitate de beneficiar (alaturi de alte autoritati publice) – elaboreaza o politica publica in conformitate cu prevederile HG 775/2005 pentru adoptarea Regulamentului privind elaborarea, monitorizarea si evaluarea politicilor publice la nivel central. In acest sens va fi publicat inainte de data consultarii publice formularul de politica publica.

Scopul acestei politici publice este promovarea si imbunatatirea transportului urban ecologic in municipiul Cluj-Napoca, vizandcresterea numarului de calatori cu transportul urban ecologic in Cluj-Napoca cu 10% pana in anul 2016.

In cadul procesului de elaborare a politicii publice s-au derulat mai multe etape. Pana in aceasta faza s-au desfasurat etapele de definire a problemei, identificarea temei politicii publice, culegerea de date si informatii legate de aceasta problematica, identificarea optiunilor de solutionare. Consultarea publica privind politica de incurajare a utilizarii transportului urban ecologic in municipiul Cluj-Napoca va preceda adoptatea de catre legislativul local a politicii astfel rezultate.

Cetatenii si alti factori interesati isi pot exprima sugestiile si propunerile pana la data de 31 august 2011 cu privire la importanta elaborarii politicii publice „Transport urban ecologic in Municipiul Cluj-Napoca” la adresa dezvoltare@primariaclujnapoca.ro, iar informatii suplimentare se pot obtine la Biroul Strategie si Dezvoltare Locala, Management Proiecte, str.Motilor nr.5, tel.0264.596.030, int.4630 sau 4637, fax.0264.334.400.

Biroul Mass-media
Primaria Cluj-Napoca