Primaria a inaugurat astazi un nou parc pentru copii pe strada Coastei, cel de-al treilea din aceasta vara. De asemenea, tot aici se va construi o cresa dupa modelul celei pe care municipalitatea a construit-o anul trecut pe aleea Herculane.

Parcul va dispune de un teren de baschet, un ansamblu aparate de fitness in aer liber, un ansamblu cu 5 tobogane si 2 balansoare, banci. (O parte din banci sunt banci reconditionate din Parcul Central)

Cresa face parte din programul Ministerului Dezvoltarii Regionale si Turismului de construire de crese in tara, Clujul fiind beneficiarul a doua astfel de investitii. Proiectarea si executia se realizeaza prin Programul National de Dezvoltare a Infrastructurii (PNDI), iar criteriul de atribuire a contractului este pretul cel mai scazut. Proiectele sunt tip, fiind adaptate la configurarea terenurilor pe care se amplaseaza.

Licitatia a fost publicata pe portalul de achizitii publice in data de 14 iunie 2011, urmand ca astazi sa aiba loc deschiderea ofertelor.

Valoare estimata: 15,6 milioane de lei.

In municipiul Cluj-Napoca vor fi construite doua astfel de crese, pe str. Coastei, respectiv str. Grigore Alexandrescu. Astfel circa 160 de noi locuri in crese ar putea fi disponibile incepand de anul viitor.
Cladirile vor avea regim de inaltime parter, o suprafata desfasurata de 1.500 mp din care suprafata construita 634,45 mp, pe care municipalitatea l-a pus la dispozitie. Amplasamentele se incadreaza in strategia Primariei de a suplimenta cu locuri disponibile cartierele cu crestere demografica foarte mare si unde infrastructura educationala nu face fata cererii.

Printre dotarile de care se vor bucura micutii la aceasta cresa se numara salile foarte generoase ca spatiu, cu dormitoarele separate de zona in care isi petrec timpul si fac activitati. Investitia va avea centrala termica proprie, spalatorie/uscatorie, camera de ingrijire, garderoba, cabinet medical, depozit carucioare.

Suprafete: 1.600 mp de spatiu verde, loc pentru cresa: 2.500 mp; total aprox. 7.000 mp.