10 pentru Cluj-Napoca
„Juniorii Clujului, sperantele Cetatii”

Primaria Cluj-Napoca a organizat prima editie a evenimentului 10 pentru Cluj-Napoca, eveniment care se doreste a deveni o traditie locala, prin care se premiaza tinerii clujeni care s-au facut remarcati si au obtinut rezultate bune in urma activitatilor scolare sau extrascolare la care au luat parte in timpul anului.

Primarul Sorin Apostu si Mos Craciun au fost gazdele acestui eveniment desfasurat pe scena Casei de Cultura a Studentilor, in data de 15 decembrie 2009.

In cadrul evenimentului, au fost premiati copii la zece categorii de excelenta, astfel:
1. Ambasador pentru Cluj – pentru cei care prin activitatea din acest an au facut cunoscut numele Clujului pe plan international;
2. Social – pentru cei care au contribuit in mod deosebit la binele comunitatii
3. Arte, ansambluri – pentru trupele care s-au facut remarcate la balet, muzica, teatru, film, pictura, sculptura, fotografie etc.
4. Arte individual – pentru cei care s-au facut remarcati la balet, muzica, teatru, film, pictura, sculptura, fotografie etc.
5. Sport de echipa – pentru echipele care au obtinut rezultate deosebite in competitii internationale, olimpiade etc.
6. Sport individual – pentru cei care au obtinut rezultate deosebite in competitii internationale, olimpiade etc.
7. IT – pentru cei care s-au remarcat in competitii internationale la informatica
8. Stiinte – pentru cei care au obtinut rezultate remarcabile in competitii internationale la matematica, fizica, chimie sau biologie
9. Mediu – pentru tinerii care au dezvoltat proiecte din domeniul protectiei mediului, ecologiei etc.
10. Inovatie – pentru realizari deosebite in domeniul tehnologiilor.

Nominalizarile au fost facute de scoli, cluburi sportive, parinti sau chiar vecini. O serie de firme private au devenit partenerele primariei Cluj-Napoca in acest proiect, si au oferit tinerilor clujeni premii, in bani sau obiecte, a caror valoare depaseste suma de 800.000 de lei.

Companiile care au dorit sa se implice in premierea tinerilor sunt (in ordine alfabetica): Ancada, Asociatia Absolventilor UTCN „AD ABSOLUTUM”, Asociatia pentru Promovarea Filmului Romanesc – TIFF, Banca Transilvania, Brantner-Veres, Brinel, Carrefour, CFR 1907, Cora, Cord Blood Center, EBS, Electrogrup, Energobit, Mobitelco, Nokia Romania, Provident Financial, Polus Shopping Center, Raiffeisen – Banca pentru Locuinte, Rosal, Sigma Center, Terapia Ranbaxy, UMF, USAMV, Winners Tennis Club.

1. Ambasador pentru Cluj

Clubul Vedetelor  4000 lei Banca Transilvania
Deac Peter Laptop Brantner – Veres SA
Mihai Oltean Echipament UBB Cluj-Napoca
Mircea Voivod si Alex Tarta Nokia 6300 Nokia Roman

2. Social

Stefan Dan Ilie Anca 500 Euro Provident Financial
Scoala Traian Darjan  2000 lei Polus Center Cluj
Tasnadi Csilla 1 IPOD Touch Raiffeisen Banca pentru Locuinte
Mihai Catalin Pop si Diana Caraian Nokia 6300 Nokia Romania

3. Arte, grupuri

Echipa de teatru de la Scoala Elf 1000 Euro Sigma Shopping Center
Echipa de teatru muzical de la Liceul Nicolae Balcescu 100 kg carti Terapia Ranbax

4. Arte, individual

Francesco Ionascu, vioara 500 Euro + intrare festival Asociatia pentru Promovarea Filmului Romanesc – TIFF
Cristiana Dragos Roman, pian Aparat foto Carrefour
Emanuel Carstea, canto Nokia 6300 Nokia Romania
Alecu Ciapi, chitara Nokia 6300
Victor Tobac, clarinet Nokia 6300
Horatiu Ludusan, violoncel Nokia 6300
Vlad Ilea si Dora Kilin, dans standard Nokia 6300

5. Sport, echipe

Liceul pentru Deficienti de Vedere – echipa de inot 1000 euro + echipamente Clubul CFR 1907
Echipa de handbal juniori IV “U” Echipamente Ancada

9. Mediu

Liceul Adventist Maranatha 2000 lei Rosal
Andrei Lucian Pop 1 IPOD Touch Raiffeisen Banca pentru locuinte
Echipa Grupului Scolar de Chimie Industriala Terapia 500 Euro Provident Financial

10. Inovatie

Echipa Magic Phi de la Colegiul Tehnic de Transporturi Transilvania 5000 lei Energobit
Timotei Dolean Laptop EBS Romania
Dereta David si Fodor Norbert Videoproiector Raiffeisen Banca pentru Locuinte
Darius Marza 500 Euro Cord Blood Center

Premiul Special al evenimentului, in valoare de 1500 lei, a fost oferit de Ad Absolutum Asociatia Absolventilor UTCN, lui Ionut Craciun

Primaria Cluj-Napoca doreste sa multumeasca sponsorilor care au venit in sprijinul evenimentului si partenerului media, postul regional de televiziune NCN, care a transmis intregul spectacol in direct.