Ref: 17 persoane depistate practicand cersetoria la Cluj-Napoca

Politistii locali din cadrul Serviciului Ordine si Siguranta Publica, Biroul de Interventie au actionat in vederea depistarii si sanctionarii persoanelor care apeleaza la mila publicului.

In timpul actiunii desfasurate la sfarsitul saptamanii trecute au fost identificate 14 persoane adulte si 3 minori care solicitau bani de la clujeni. Politistii locali au aplicat amenzi in valoare de 450 lei pentru astfel de fapte, in conformitate cu HCL nr. 422/1999, modificat de HCL nr. 108/2010 si Legea nr. 61/1991.

Cersetorii depistati au venit la Cluj-Napoca din localitati precum Campia Turzii, Apahida, Teius si Dragu.

Primaria Cluj-Napoca organizeaza zilnic astfel de interventii in scopul limitarii fenomenului de cersetorie. De asemenea, municipalitatea face un apel clujenilor sa nu incurajeze cersetoria si sa nu mai dea bani unor astfel de persoane. Aceste cazuri pot fi sesizate la Dispeceratul Politiei Locale, la telefon 0264/59.87.84 sau la telefonul primarului 0264/984.

Biroul Mass-media
Primaria Cluj-Napoca