Ref: Pastrarea trotuarelor in buna stare de circulatie, in perioada de iarna

Primaria Cluj-Napoca reaminteste clujenilor care locuiesc in imobile cu acces la trotuare si cai publice ca au obligatia de a se asigura ca acestea sunt curatate de zapada si gheata, astfel incat sa se evite accidentarea pietonilor.

Primaria municipiului Cluj-Napoca face un apel catre clujeni, ca pe toata durata in care cantitatile de zapada cazute sunt mari, sa efectueze curatenia in fata imobilelor pe care le detin sau administreaza.

In conformitate cu prevederile Hotararii Consiliului local nr. 191/2009 privind buna gospodarire a municipiului Cluj-Napoca, neefectuarea lucrarilor de indepartare a zapezii si a ghetii de pe trotuarele aferente imobilelor condominii, constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 500 lei la 1000 lei.

Inspectorii din cadrul Politiei comunitare actioneaza pentru atentionarea proprietarilor/administratorilor de imobile si punerea in aplicare a HCL 191/2009.