Aleile din Parcul Central vor fi asfaltate, iar pe deasupra vor fi asezate 2 straturi de piatra naturala. Este pentru prima data cand se face asa ceva in Romania si constituie o solutie europeana pentru parcurile intens circulate.

Solutia are un grad de permeabilitate ridicat, nu se formeaza balti si nu inunda zonele adiacente. Aceasta a fost adoptata la propunerea Comisiei zonale a monumentelor si confera comoditate si durabilitate.

Lucrarile la linia de tramvai

“Am cerut executantului lucrarilor la linia de tramvai ca pana la sfarsitul lunii septembrie, cand vin studentii, sa fie gata lucrarile de strada Baritiu. Pana in prezent s-au efectuat lucrarile structura rutiera de baza, in sapte straturi de material, pregatitoare pentru montarea sinelor. Urmeaza inca patru straturi, doua de beton si doua de asfalt” , a precizat primarul Sorin Apostu.

In acest moment sunt in desfasurare – lucrari de pregatire pentru montarea propriu-zisa a sinelor si se pozitioneaza elementele de prindere a sinei:
– se pozitioneaza plasa sudata, se aseaza traversele, se monteaza amortizorul de talpa (galos din cauciuc) si amortizoarele laterale – care ne scapa de zgomote si vibratii.
De maine, se toarna primul strat de beton in care se prinde linia si peste cateva zile cel de-al doilea strat.

Linia de tramvai va fi plasata exact la nivelul strazii. Desigur, va exista o operatie de racordare a zonei carosabilului existent la liniile de tramvai (turnare asfalt in 2 straturi).

Termenul de finalizare a tronsonului de pe strada Baritiu (aproximativ 300 metri) este de 1 octombrie.
Finalizarea lucrarilor presupune inchiderea partiala a strazii seara dupa ora 20 pana dimineata la 7.

Ce urmeaza dupa Baritiu?
Se continua lucrarile pe Spaiul Independentie, incepand din zona Cosbuc – Napoca si pe Strada Primaverii.
Manastur – Gara: 11,749 km cale simpla de rulare tramvai (5,9 km cale dubla de rulare)
Se va inainta cu 45 de metri de linie de tramvai (cale simpla de tramvai) pe zi – 22,5 metri cale dubla de rulare pe zi.
Toate aceste lucrari depind de conditiile de lucru.