Ref: Peste 100 de tone de produse agricole vandute de Ziua Recoltei

Prima editie a Zilei Recoltei a avut mare trecere in randul clujenilor. De asemenea, producatorii agricoli au raspuns in numar mare invitatiei adresate de municipalitate de a fi prezenti sambata si duminica pe platoul Salii Sporturilor.

Primaria Cluj-Napoca a pus la dispozitia producatorilor standuri pentru expunerea si comercializarea produselor. Sambata, 1 octombrie, peste 120 de producatori au dat curs invitatiei de a participa la aceasta manifestare, in timp ce duminica, 2 octombrie,  peste 80 de comercianti si-au expus produsele spre vanzare.

Mii de clujeni au luat cu asalt, inca de la primele ore ale diminetii, standurile de produse agricole amenajate la Sala Sporturilor. Cei care nu si-au facut provizii pentru aceasta iarna, au avut ocazia sa achizitioneze produse proaspete, direct de la producator, la preturi accesibile. Produsele au fost diverse si pentru toate gusturile:
         legume si fructe
         produse lactate
         produse traditionale din carne
         pastravi vii
         paine si produse de panificatie
         oua si produse apicole
         must si vin

In plus, cei prezenti la eveniment sambata, au fost incantati de cele 8 ansambluri folclorice din judet, invitate la Cluj-Napoca de municipalitate.

In cadrul acestui eveniment a fost organizat si un concurs pentru producatori. Doamna Rus Viorica, din localitatea Bontida a fost premiata pentru cel mai mare produs expus: un dovleac
de aproape 100 de kg.

In final, toti participantii au fost premiati cu diplome pentru participare.

Pe parcursul celor doua zile au fost vandute peste 100 de tone de produse agricole.

Primaria Cluj-Napoca isi propune ca acest eveniment sa devina o traditie in municipiu, urmand sa fie organizat in fiecare an, in perioada recoltei, in scopul promovarii produselor, traditiilor si obiceiurilor romanesti, in special a celor din zona Clujului.

Biroul Mass-media
Pimaria Cluj-Napoca