Ref: 2000 de clujeni beneficiaza de servicii sociale pe baza subventiilor acordate de primarie asociatiilor si fundatiilor

Pe parcursul acestui an Primaria a subventionat cu aproximativ 690.000 de lei un numar de 12 asociatii si fundatii din municipiul Cluj-Napoca, care infiinteaza si administreaza unitati de asistenta sociala. Aceste organizatii sprijina primaria in derularea programelor sociale pentru oamenii aflati in nevoie, iar aceste subventii le acordam pe baza HCL nr. 115/2011 si conform Legii nr. 34/1998.
Aproximativ 2000 de persoane au beneficiat de servicii sociale furnizate de catre aceste organizatii subventionate de catre primarie.

Asociatiile si fundatiile din Cluj-Napoca vor trebui sa depuna si in acest an cereri, insotite de documentatia de solicitare a subventiilor pentru anul 2012. Luni, 31 octombrie 2011 este ultima zi pentru depunere a unor astfel de cereri (in conformitate cu H.G. nr. 1.153/2001, modificata si completata prin H.G. nr. 942/2005, pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Legii nr. 34/1998).

Aceste cereri se vor depune la Directia de Asistenta Sociala si Medicala – Serviciul protectie sociala, la adresa de pe strada St. O. Iosif nr. 2-4, la ghiseul de relatii cu publicul.

Relatii suplimentare si indrumare metodologica se pot obtine de la Directia de Asistenta Sociala si Medicala – Serviciul protectie sociala, la adresa de pe str. St. O. Iosif nr. 2-4, camera 1, telefon de contact 0264-599.316.
Printre serviciile cele mai importante oferite sunt:
– prevenirea consumului de droguri la adolescenti
– ingrijire medico-sociala la domiciliu;
– mediere in raport cu diverse institutii;
– insotire la cumparaturi, plimbare, plata utilitatilor;
– servicii pentru persoanele fara adapost – cazare, masa, sprijin moral, asistenta sociala, recuperare psiho-sociala, acticvitati socio-educative, consiliere individuala in functie de  problemele identificate, instruire profesionala prin depistarea si valorificarea  resurselor personale si profesionale, pentru integrarea pe piata muncii, sustinere financiara si materiala pe o perioada limitata de timp, cautarea locurilor de munca, a unui spatiu de locuit, asistenta medicala si tratament, materiale pentru igiena persoanla, imbracaminte, servicii de reinsertie, procurarea documentelor de identitate, asistenta pentru relatii diferite institutii.
– consultatii medicale
– consiliere si informare pentru mame;
– consiliere individuala si ajutor material constand in imbracaminte si alimente, functie de nevoile beneficiarilor; ca sa amintesc doar cateva