Ref: Gala excelentei „10 pentru Cluj – Juniorii Clujului, Sperantele Cetatii” – editia a III-a

Miercuri, 14 decembrie 2011,ora 16.00 la Casa de Cultura a Studentilor Primaria municipiului Cluj-Napoca alaturi de partenerii comunitatii – companii clujene care valorizeaza excelenta in educatie – organizeaza cea de a III-a editie a Galei „10 pentru Cluj – Juniorii Clujului, Sperantele Cetatii”, eveniment anual de premiere a elevilor clujeni care au realizat performante in domeniile lor de interes.

Gala va fi deschisa de catre elevul cluejan cu cele mai impresionante performante in anul trecut scolar – Patrick Ciorcila – „ambasador pentru Cluj” in anul 2010, caruia i se va decerna premiul special „elevul anului 2011”. Totodata, alaturi de sponsorii categoriei, elevul clujean, care a inregistat rezultate foarte bune la tenis va oferi diplomele pentru elevii desemnati de juriu „ambasadorii Clujului” in acest an.

Categoriile de excelenta ale gale sunt:

1.Ambasador pentru Cluj – pentru cei care au facut Clujul cunoscut in lume, prin activitatea desfasurata in acest an
            2.Social – pentru contributia la binele comunitatii, si implicare sociala
            3. Arte, ansambluri – pentru rezultatele obtinute in echipa, la balet, muzica, teatru, film, pictura, sculptura, fotografie etc.
            4. Arte, individual – pentru rezultatele obtinute la balet, muzica, teatru, film, pictura, sculptura, fotografie
            5. Sport de echipa – pentru rezultatele obtinute in echipa
            6. Sport individual – pentru rezultatele individuale
            7. IT – pentru rezultatele obtinute in domeniul IT
            8. Stiinte – pentru rezultatele obtinute la matematica, fizica, chimie, biologie etc.
            9. Mediu – pentru dezvoltarea unor proiecte in domeniul protectiei mediului, ecologiei etc.
           10. Inovatie – pentru realizari deosebite in domeniul tehnologiilor.

Competitia este structurata pe sectiuni de varsta, sectiunea A – tineri cu varsta cuprinsa intre 14-18 ani (liceu), sectiunea B: tineri cu varsta cuprinsa intre 10-14 ani (gimnaziu) si sectiunea C: tineri cu varsta cuprinsa intre 3-10 ani (preprimar). In cadrul acestei ultime sectiuni intra si categoria Prichindeii Cetatii – copii de gradinita care au participat la concursuri dedicate varstei lor.

Profesorii clujeni au dedicate in acest an doua premii – “formatorul anului” – pentru profesorul cu cei mai multi elevi nominalizati la gala si “Profesorul anului” – un premiu special – oferit pentru prima data in cadrul competitiei – profesorului clujean cu cel mai interesant si de impact proiect educational in anul scolar anterior.

O alta noutate a celei de a III-a editii este omogenitatea elevilor premiati, acestia provenind atat din licee si scoli centrale, cat si din unitati scolare amplasate in cartiere, precum si din scoli clujene private, o dovada in plus a calitatii actului de educatie din scolile clujene.

Biroul Mass-media
Primaria Cluj-Napoca