Ref: Expozitie de fotografie “Cluj-Napoca – orasul comoara”

Primaria municipiului Cluj-Napoca va invita astazi, 15 decembrie 2011, incepand cu ora 15:00, la  Turnul Croitorilor, la vernisajul expozitiei ocazionate de concursul-foto  “Cluj-Napoca – orasul comoara” – editia a II a, organizat de Primaria si Consiliul local Cluj-Napoca, in colaborare cu Orange si Active Power Solutions.

Concursul a avut in vedere realizarea unei colectii de fotogafii cu municipiul Cluj-Napoca, colectie care va face obiectul unei expozitii si care vor fi folosite pe diverse materiale de promovare ajutand, astfel, la evidentierea potentialului orasului nostru.. Concursul a oferit posibilitatea tuturor persoanelor care indragesc fotografia sa isi puna pasiunea si priceperea in slujba orasului. Concursul  s-a desfasurat in perioada 5 octombrie – 15 noiembrie 2011 si a avut un numar de 100 de participanti la sectiunile fotografii realizate cu aparatul foto si fotografii realizate cu telefonul mobil.

In cadrul concursului a existat si o sectiune speciala dedicata celui mai cunoscut fotoreporter clujean Ion “Nonu” Petcu.  Acesta a fost presedintele Asociatiei Profesionistilor in Imagine Cluj. El a surprins Clujul in diferite ipostaze. Prin munca sa, a fost practic zilnic prezent in viata orasului. De-a lungul carierei sale, timp de 21 de ani, a fotografiat cele mai importante evenimente din Cluj, fiind nelipsit de la orice fel de manifestare.

Juriul concursului a fost format din prof. univ. dr. Dorel Gaina, directorul Studio Media UBB, Rares Beuran si Szabo Tamas, expert foto. Lucrarile inscrise in concurs au fost apreciate dupa urmatoarele criterii: creativitate, originalitate, estetica imaginii. Selectia fotografiilor s-a desfasurat in perioada 1-10 decembrie 2011.

Biroul Mass-media
Primaria Cluj-Napoca