Ref: Sprijin financiar la constituirea familiei si trusouri pentru nou nascuti

Primaria Cluj-Napoca ii anunta pe cei care au depus cereri in anii 2007 si 2008 pentru obtinerea sprijinului financiar la constituirea familiei si pentru trusoul pentru nou nascuti si nu si-au ridicat sumele aferente, sa se prezinte la sediul Primariei de pe str. Motilor 1-3, Biroul financiar, cam 71, pana la data de 27 ianuarie 2012.

In aceasta situatie se regasesc 235 de cupluri care au solicitat sprijinul financiar la casatorie si 773 de persoane care au depus cereri pentru sprijin financiar aferent trusoului pentru nou nascuti.

Sprijinul financiar la constituirea familiei in valoare de 200 euro s-au alocat in baza Legii 396/2006 iar cei 150 de lei pentru trusoul nou nascutilor s-au alocat in baza Legii 482/2006. La 3 ani de la inregistrarea cererii, aceste alocari se prescriu. Astfel, in cazul in care banii nu vor fi ridicati pana la data de 27 ianuarie 2012, sumele integrale vor fi restituite la bugetul de stat.

Biroul Mass-media
Primaria Cluj-Napoca