Ref: Prima actiune de colectare a deseurilor de echipamente electrice din 2012

Sambata, 21 ianuarie 2012, Primaria municipiului Cluj–Napoca, impreuna cu operatorii de salubritate organizeaza prima actiune de colectare a deseurilor de echipamente electrice si electronice (DEEE) din acest an.

Clujenii vor avea ocazia sa depuna deseurile de acest tip la punctele speciale de colectare a acestui tip de deseuri in cursul zilei de sambata pentru ca acestea vor fi preluate de catre operatorii de salubritate.

Locatii colectare DEEE in zona deservita de ROSAL GRUP:
 str. Bucium – zona garaj RATUC
 zona Sala Sporturilor
 str. Observatorului – zona Magazin Profi, Benzinaria EurOil;
 str. Taietura Turcului;
 str. Cetatii – parcare

Locatii colectare DEEE in zona deservita de SC BRANTNER VERES SA:
 Piata 1 Mai
 Gheorgheni – la capatul liniei 3
 Expo Transilvania

In afara acestor actiuni care au loc semestrial, cetatenii din zona deservita de Rosal pot anunta la numarul de telefon 0264 -987 (gratuit din reteaua Romtelecom) intentia de a se debarasa de aceste tipuri de deseuri, in timp ce locuitorii din zona deservita de Brantner Veres vor apela numarul de telefon 0264-415.149, iar firmele vor deschide punctul cel mai apropiat pentru depozitarea temporara a acestora. (Punctele sunt inchise pentru a se preveni depozitarea necontrolata a deseurilor de alte tipuri).

Mentionam faptul ca aceste DEEE contin substante periculoase si se interzice abandonarea lor in locuri neautorizate.