Ref: Consultare pentru proiectul de buget pe anul 2012

Astazi a avut loc consultarea cu privire la proiectul de buget pe anul 2012, condusa de catre viceprimarul cu atributii delegate de primar, Radu Moisin.  Alaturi de acesta, la dezbatere au participat consilieri locali, reprezentanti ai executivului primariei si ai societatii civile.

Radu Moisin a subliniat faptul ca proiectul de buget a fost structurat pe trei mari capitole, esentiale pentru o buna dezvoltare a municipiului Cluj-Napoca. Acestea sunt: infrastructura si dezvoltarea orasului, educatia si cultura si componenta sociala – respectiv protectie sociala si sanatate.
Toate aceste trei directii au in bugetele alocate atat componente legate de intretinere si continuarea programelor initiate deja, cat si sume alocate dezvoltarii si initierii unor noi proiecte.

Din bugetul total, estimat la suma de 962 de milioane de lei, 42,70% reprezinta investitiile care se vor derula in acest an la Cluj-Napoca, care insumeaza 406.453.000 de lei. Bugetul de investitii cuprinde, printre altele, finantarile si cofinatarile pentru proiectele europene, continuarea finantarilor la cele doua parkinguri de cartier – cel de pe strada Fabricii si cel de pe strada Mehedinti sau a lucrarilor la sala polivalenta. De asemenea, anul acesta municipalitatea si-a propus demararea unor investitii noi, printre care amintim construirea parkingului din zona Mehedinti Negoiu, modernizarea Spitalului Clinic Municipal, precum si modernizarea scolilor si gradinitelor clujene. Executarea lucrarilor la Centrul Cultural Transilvania este un alt obiectiv important cuprins pe lista de investitii a municipalitatii.

La consultarea proiectului de buget au participat si reprezentanti ai ONG-urilor clujene, care au fost invitati de catre viceprimarul cu atributii delegate de primar si de catre consilierii locali sa reprezinte societatea civila prin participarea activa la consultarile legate de proiectele importante ale municipalitatii.
„Ma bucur ca la consultarea de astazi au venit si reprezentanti ai societatii civile, mai ales ca in ultima vreme au fost mai multe ONG-uri care si-au exprimat punctul de vedere cu privire la problemele clujenilor. Sper ca la astfel de consultari sa vina cat mai multe persoane si cati mai multi reprezentanti ai ONG-urilor pentru a discuta si a incerca sa gasim impreuna solutii in privinta necesitatilor importante ale clujenilor”, a precizat viceprimarul cu atributii delegate de primar, Radu Moisin.